CBŚ będzie wydzielone ze struktur KGP

Centralne Biuro Śledcze zostanie zdecentralizowane poprzez wyłączenie go ze struktur Komendy Głównej Policji. Taką decyzję podjął rząd, przyjmując projekt zmian w ustawie o policji. Zmienić ma się m.in. nazwa – z CBŚ na Centralne Biuro Śledcze Policji.

Projekt zakłada, że CBŚ zostanie przekształcone w jednostkę policji podobną do komend wojewódzkich, a szef biura otrzyma podobne uprawnienia w stosunku do swych podwładnych jak komendanci wojewódzcy. MSW szacuje, że koszty organizacyjne projektowanego przekształcenia CBŚ w CBŚP wyniosą niespełna 90 tys. zł.

Na konferencji prasowej, po posiedzeniu rządu, premier Donald Tusk mówił, że zmiany mają prowadzić do bardziej sprawnego działania Biura. Poseł Stanisław Pięta z sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych nie widzi jednak sensu w tej reorganizacji.

To będzie zmiana organizacyjna, która w żaden sposób nie poprawi bezpieczeństwa obywateli. To będzie nowa struktura, wymagająca kolejnych nakładów. Ten czas zmiany organizacyjnej na pewno nie wpłynie na dobre i skuteczne funkcjonowanie policjantów odbywających dzisiaj służbę w CBA – powiedział Stanisław Pięta.

Centralne Biuro Śledcze powołano do życia 15 kwietnia 2000 r., po połączeniu dwóch działających w KGP biur: do walki z przestępczością zorganizowaną i do walki z przestępczością narkotykową.

Wzorowano je na nowoczesnych instytucjach tego typu działających w Europie Zachodniej i USA.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl