fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA zatrzymało trzy osoby w związku z podejrzeniem wyłudzenia VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku z podejrzeniem wyłudzenia podatku VAT przy obrocie opakowaniami kartonowymi – dowiedziała się PAP. Grupa, w której działali miała wystawić blisko 1,5 tys. faktur na ponad 41 mln zł i wystąpiła o zwrot co najmniej 9,5 mln zł VAT.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził zatrzymanie przez funkcjonariuszy poznańskiej delegatury CBA w związku ze śledztwem dotyczącym funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT.

Zatrzymani przez CBA, to osoba podejrzewana o zorganizowanie i kierowanie grupą a także dwie osoby – tzw. słupy, wystawiające fikcyjne faktury VAT. Wcześniej – w styczniu – w tej sprawie zatrzymano już dwie osoby.

„Trwają czynności z zatrzymanymi i przeszukania. Według Biura grupa działała w Polsce i Czechach między 2014 a 2017 rokiem” – dodał.

Śledczy ustalili, że członkowie grupy tworzyli pozory legalnej działalności, dokumentowali pozorną sprzedaż, a następnie występowali o zwrot naliczonego VAT.

Temistokles Brodowski zaznaczył, że lista zatrzymanych może się wydłużyć, ponieważ śledczy nadal pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym.

Trzech zatrzymanych po zakończeniu czynności trafi do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie mają im zostać postawione zarzuty.

PAP/RIRM

drukuj