fot. PAP/Rafał Guz

CBA zatrzymało sześć osób podejrzewanych o zawyżanie cen ekspertyz dla sądów i prokuratur

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało sześć osób podejrzewanych o nieprawidłowości przy opiniach i ekspertyzach dla sądów i prokuratur, m.in. zawyżanie opłat za nie w ciągu ostatnich 12 lat. To pierwsze zatrzymania w tym śledztwie.

Wydział komunikacji społecznej Biura poinformował, że zatrzymań dokonali funkcjonariusze katowickiej delegatury CBA na terenie Mazowsza i Śląska. Sześciu zatrzymanych, to m.in. prowadzący podmioty gospodarcze sporządzające opinie i ekspertyzy na potrzeby sądów i prokuratur przedsiębiorcy z terenu całego kraju.

Według śledczych szereg firm zarządzanych przez te same osoby, skupiające biegłych i wykonujące świadczenia na rzecz wymiaru sprawiedliwości, mogło m.in. zawyżać kwoty faktur za wykonane usługi.

Wydział poinformował, że zatrzymani po wykonaniu czynności w ich miejscu zamieszkania trafili do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczenia nieprawdy w sporządzanej dokumentacji – zawyżanie wynagrodzenia należnego biegłym za sporządzane ekspertyzy oraz oszustwa i usiłowania oszustwa na szkodę Skarbu Państwa.

Wobec trzech zatrzymanych prokuratura wniosła o trzymiesięczny areszt, na co zgodził się sąd. Dla trzech pozostałych prokurator wyznaczył poręczenia majątkowe od 25 do 100 tys. zł.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl