fot. CBA

CBA zatrzymało pięć osób za ok. 1 mln zł łapówek za korzystne wyniki przetargów

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało we wtorek pięć osób za wręczanie i przyjmowanie ok. 1 mln zł łapówek w zamian za korzystne wyniki przetargów na zamówienia publiczne w spółce zajmującej się wykonywaniem odwiertów – dowiedziała się PAP.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził we wtorek PAP, że agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali dyrektora departamentu handlu i specjalistę ds. sprzedaży w tej spółce i troje współpracujących z nimi przedsiębiorców.

Podkreślił, że zatrzymania to wynik własnych działań CBA. Śledztwo Biura dotyczy przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników spółki, którzy w latach 2016-2018 mieli przyjąć co najmniej 1 mln zł.

,,Za te pieniądze mieli rozstrzygać zamówienia publiczne na korzyść zatrzymanych przedsiębiorców, m.in. na dostawy części zamiennych, zakup odzieży ochronnej i roboczej oraz obuwia ochronnego” – wyjaśnił w rozmowie z PAP Temistokles Brodowski.

,,Wszystko wskazuje na to, że łapówki były przekazywane przez przedsiębiorców na konta bankowe specjalnie w tym celu założonych firm, jako zapłata za rzekome usługi, które faktycznie nie zostały zlecone i wykonane” – powiedział.

,,Fikcyjne firmy należały do jednego z biznesmenów” – wyjaśnił PAP.

CBA przekaże zatrzymanych i materiały zgromadzone w śledztwie do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, gdzie mają im zostać przedstawione zarzuty przekupstwa menadżerskiego – zapowiedział Temistokles Brodowski.

PAP/RIRM

drukuj