CBA zatrzymało osiem osób podejrzewanych o wyprowadzanie majątku z likwidowanej firmy

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób podejrzewanych o wyprowadzanie majątku z likwidowanej firmy – dowiedziała się we wtorek PAP. Mieli oni doprowadzić do niekorzystnego rozporządzenia jej majątkiem na kwotę 28,6 mln zł.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział, że do zatrzymań przeprowadzonych przez agentów z warszawskiej delegatury CBA doszło w prowadzonym już od pewnego czasu śledztwie dotyczącym wyłudzeń z Przedsiębiorstwa Napraw Infrastruktury, które jest w upadłości.

Wcześniej CBA zatrzymało syndyka tego przedsiębiorstwa, a obecnie wśród zatrzymanych jest b. prokurator, obecnie radca prawny, oraz osoby z zarządów spółek wykorzystanych do wyprowadzenia środków – powiedział Piotr Kaczorek.

„Agenci CBA przeszukują mieszkania zatrzymanych oraz siedziby firm uczestniczących w procederze wystawiania fikcyjnych faktur w Warszawie i okolicach, Gdańsku, Lublinie i Krakowie” – podał.

28,6 mln zł z masy upadłości firmy wyprowadzono przez fikcyjne umowy i faktury za nigdy nie wykonane usługi – dodał Piotr Kaczorek.

Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury specjalizowało się w budowie i remontach infrastruktury kolejowej.

Śledczy zarzucają ośmiu zatrzymanym działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, przywłaszczenia, przestępstwa skarbowe, fałszerstwa, nadużycia uprawnień oraz działanie na szkodę upadłych spółek. Według agentów Biura, osoby te miały z tych przestępstw stałe źródło dochodu.

Sprawę nadzoruje dolnośląskiego wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Do tej pory zatrzymano w niej również 8 osób, m.in. syndyka Tomasza S., który za jedną trzecią wartości sprzedał teren centrum hotelowo-konferencyjnego w Warszawie. Wartość przedsiębiorstwa wynosiła co najmniej 31,2 mln zł, a syndyk doprowadził do jego sprzedaży za 9,4 mln zł. Strata konsorcjum wyniosła ponad 21,8 mln zł.

Sprawy poprzednio zatrzymanych dotyczyły też m.in. spółdzielni mieszkaniowej, firmy budowlanej modernizującej publiczne szpitale, drukarni i dużej hurtowni papierniczej. Za każdym razem wyprowadzane z masy upadłości pieniądze były prane przy użyciu szeregu fikcyjnych firm.

Kaczorek zaznaczył, że prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Jako pierwsze informacje o zatrzymaniach podało TVP.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl