fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA rozbiło międzynarodową grupę przestępczą. Zatrzymano 12 osób

Bydgoska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu rozbili międzynarodową grupę przestępczą, która miała się zajmować oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi. Zatrzymano 12 osób.

W akcji brało udział ponad 150 funkcjonariuszy CBA; 11 osób zostało zatrzymanych w Polsce, a jedna ma podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania – w Niemczech – podał wydział komunikacji społecznej Biura.

Do zatrzymań doszło we wtorek 16 lutego – poinformowała poznańska prokuratura okręgowa. CBA przeszukało 45 miejsc w kraju – w województwach kujawsko-pomorskim, podkarpackim, wielkopolskim, śląskim i mazowieckim – oraz w Berlinie. W miejscach pobytu zatrzymanych oraz siedzibach firm powiązanych z fikcyjnym obrotem olejami roślinnymi poszukiwano dowodów przestępstw grupy.

Według śledczych, straty Skarbu Państwa w wyniku działania grupy oszacowano dotychczas na niemal 80 mln zł. Zablokowano wypłaty w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Zatrzymani przez CBA zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia przestępstw skarbowych.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, prok. Łukasz Wawrzyniak, poinformował, że śledczy skierowali do sądu wniosek o areszt wobec ośmiorga podejrzanych.

„Wśród nich jest kierujący grupą oraz jej członkowie. Stawiane tym osobom zarzuty obejmują również przestępstwa karno-skarbowe oraz zbrodnie VAT-owskie, a także pranie brudnych pieniędzy” – przekazał.

Wobec dwojga pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe, a trzecia – z uwagi na swój stan zdrowia – będzie przesłuchana później – przekazał prok. Łukasz Wawrzyniak. Dodał, że wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura ekstradycyjna.

Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi funkcjonowała na terenie Polski i Niemiec. Działalność grupy oparta była o tzw. znikających podatników – sieć spółek, którymi zarządzano w taki sposób, aby unikać blokady środków finansowych na rachunkach.

Śledztwo w jej sprawie zostało zainicjowane zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej – podała prokuratura, zaznaczając, że grupa działała w latach 2017-2019 na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju. W jej strukturze stworzono kilkadziesiąt fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. znikających podatników lub „buforów” i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejem rzepakowym, słonecznikowym, sojowym i kukurydzianym.

Spółki nie prowadziły działalności gospodarczej, wystawiały jedynie „puste” faktury, a następnie znikały i pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty – poinformowała prokuratura.

„W rezultacie ich działalności, na rachunki bankowe znikających podatników nie wpływały żadne środki, które organy finansowe mogłyby zająć w związku z podejrzeniem prania pieniędzy” – wyjaśniono.

W trakcie działań okazało się, że zatrzymani wystąpili o wsparcie w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej. Śledczy zwrócili się o blokadę wypłaty tych środków pomocowych do Polskiego Funduszu Rozwoju.

„Dzięki temu publiczne wsparcie finansowe nie trafiło do osób i podmiotów podejrzewanych m.in. o oszustwa skarbowe” – zaznaczyło CBA.

Działania w Niemczech prowadzone były z bezpośrednim wsparciem niemieckiego Urzędu Skarbowego do Ścigania i Spraw Karnych w Berlinie (Finanzamt für Fahndung und Strafsachen Berlin) oraz polskiego i niemieckiego biura łącznikowego przy Europolu.

„Wspólne działania funkcjonariuszy niemieckiego Urzędu i CBA zaowocowały zatrzymaniem jednego z członków grupy przestępczej i zabezpieczaniem w trakcie przeszukań materiałów dowodowych w sprawie” – podało CBA.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, a zatrzymanym odpowiadającym za tzw. zbrodnię VAT-owską od 5 do 25 lat więzienia.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl