fot. pixabay.com

Były funkcjonariusz SB skazany za pobicie działacza opozycji w czasach PRL

Sąd skazał byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa za pobicie działacza Ruchu „Wolność i Pokój”. Pokrzywdzony uczestniczył w demonstracji zorganizowanej dla poparcia strajkujących w Hucie Stalowa Wola.

O wyroku skazującym poinformował naczelnik pionu śledczego IPN w Rzeszowie, prokurator Artur Grabowski. Sąd Rejonowy w Nisku uznał Henryka M. – byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Tarnobrzegu – winnym pobicia w sierpniu 1988 roku w Nisku działacza Ruchu „Wolność i Pokój”. Mężczyzna został zatrzymany za udział w demonstracji zorganizowanej dla poparcia strajkujących w Hucie Stalowa Wola.

„Bezprawne działania oskarżonego mające miejsce w pomieszczeniu służbowym miejscowej komendy Milicji Obywatelskiej, polegały na zadawaniu zatrzymanemu uderzeń po całym ciele otwartą dłonią, pięściami oraz na kopaniu nogami” – przekazał prokurator Artur Grabowski.

Dodał, że pokrzywdzony był narażony na „bezpośrednie niebezpieczeństwo ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia”.

Sąd Rejonowy w Nisku skazał Henryka M. na rok więzienia, w zawieszeniu na 3 lata i zasądził grzywnę w wysokości 5 tys. złotych. Skazany ma również publicznie przeprosić pokrzywdzonego.

Sąd podzielił stanowisko prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie, iż zarzucony oskarżonemu czyn wyczerpał znamiona zbrodni komunistycznej i stanowił zbrodnię przeciwko ludzkości. Wyrok jest nieprawomocny.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl