PAP/EPA

Władze Ukrainy i Holandii podpisały dwustronną umowę o bezpieczeństwie

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, i premier Holandii, Mark Rutte, w piątek podpisali 10-letnią umowę bezpieczeństwa zakładającą m.in. przekazanie w bieżącym roku 2 mld euro na zakup amunicji dla Kijowa. Do podpisania dokumentu doszło w Charkowie, mieście położonym niedaleko linii frontu.

„Jestem wdzięczny premierowi Rutte za tę umowę, która wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy, w tym Charkowa, gdzie się dziś spotkaliśmy” – napisał Wołodymyr Zełenski na platformie X.

W komunikatorze Telegram zamieścił wpis informujący, że umowa definiuje również „priorytety w ramach (zadeklarowanej przez Holandię) pomocy” w sektorach „obrony przeciwlotniczej, artylerii, broni dla marynarki wojennej i broni dalekiego zasięgu, kładąc nacisk na wsparcie dla (ukraińskiego) lotnictwa”.

Szef holenderskiego rządu zapowiedział też przekazanie dodatkowych 150 mln euro na czeską inicjatywę zgromadzenia środków na zakup amunicji artyleryjskiej dla Ukrainy – poinformowała agencja Reutera. Tym samym całkowita kwota, którą Holandia przekazała Ukrainie w ramach czeskiej inicjatywy, wyniesie 250 mln euro.

Umowy o bezpieczeństwie są wynikiem inicjatywy państw G7 po tym, jak podczas szczytu NATO w Wilnie w lipcu 2023 roku nie zaoferowano Ukrainie żadnych konkretnych perspektyw akcesyjnych. Ukraina podpisała już podobne porozumienia m.in. z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Holandia od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku przekazała ok. 2,6 mld euro – podało holenderskie Ministerstwo Obrony. Wołodymyr Zełenski od miesięcy domaga się większego wsparcia ze strony Zachodu, aby móc efektywnie odpierać zimową ofensywę armii rosyjskiej.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl