Burze nad Polską – tysiące powalonych drzew, uszkodzone dachy

Tysiące powalonych drzew, kilkadziesiąt uszkodzonych lub zerwanych dachów, zalane piwnice – to bilans wichur i burz, które we wtorek przeszły nad Polską. Strażacy interweniowali w sumie 1436 razy. 

Jak powiedział w środę rano rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak, 1081 akcji strażaków związanych było z usuwaniem powalonych drzew, które tarasowały drogi, ulice, chodniki, a także z zabezpieczaniem uszkodzonych i zerwanych dachów. Pozostałe 355 interwencji to wypompowywanie wody, głównie z piwnic.

– Najtrudniejsza sytuacja jeśli chodzi o wiatr była w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i łódzkim. Z kolei jeśli chodzi o opady deszczu – na Kujawach, w Wielkopolsce i woj. pomorskim – dodał Frątczak.

Wiatr uszkodził m.in. 14 dachów w powiecie wieluńskim, w woj. łódzkim.

– Trzy z nich to dachy na budynkach mieszkalnych. Z podobnymi sytuacjami mieliśmy jednak do czynienia na Śląsku i w Wielkopolsce. W sumie, w całym kraju uszkodzonych lub zerwanych zostało kilkadziesiąt dachów – zaznaczył Frątczak.

Z kolei na pociąg relacji Kołobrzeg-Przemyśl, w miejscowości Chodzież (Wielkopolska) spadła uszkodzona trakcja kolejowa. Konieczna była ewakuacja pasażerów.

– Synoptycy zapowiadają, że także w środę w wielu miejscach będą nawałnice. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Usuńmy donice z parapetów i balkonów, jeśli wychodzimy, mimo upału, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się gdy będziemy np. w drodze do pracy lub z pracy do domu nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami, tylko w budynku. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu lub lepiej na parkingu i przeczekajmy – przypomniał Frątczak.

Zaapelował też, by jeśli nawałnica zaczyna się gdy wypoczywamy nad wodą, natychmiast z niej wyjść, a jeśli żeglujemy – dobić do brzegu.

– W górach, kiedy słyszymy ostrzegające komunikaty, po prostu nie wychodźmy na szlak – zaznaczył.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl