Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=342996

Burkina Faso: Żałoba po zabójstwie 41 milicjantów

Władze w Burkina Faso ogłosiły w sobotę dwudniową żałobę po tym, jak islamscy rebelianci zabili w czwartek co najmniej 41 członków wspieranej przez rząd milicji cywilnej na pustyni na północy kraju.

Kolumna cywilnych bojowników z Ochotników Obrony Ojczyzny (VDP), grupy finansowanej przez rząd i szkolącej się w celu powstrzymania islamistycznych rebeliantów, wpadła w czwartek w zasadzkę, gdy przejeżdżała przez odległy obszar w północnej prowincji Loroum, poinformowały w sobotę władze.

Była to jedna z najcięższych jednodniowych strat, jakich do tej pory doświadczyła milicja cywilna, a miała miejsce miesiąc po zamachu na posterunek żandarmerii, w którym zginęły 53 osoby – najgorszy od lat atak na siły bezpieczeństwa w Burkinabe.

„W tej bolesnej sytuacji i jako hołd dla dzielnych VDP i cywilów, którzy polegli w obronie ojczyzny, prezydent Burkina Faso ogłasza czterdziestoośmiogodzinną żałobę narodową, począwszy od niedzieli” – poinformował rzecznik rządu Alkassoum Maiga w oświadczenie.

W ostatnich miesiącach władze stanęły w obliczu powtarzających się protestów społecznych w związku z oskarżeniami o niepowodzenie w powstrzymaniu trwającego cztery lata islamistycznego powstania, które spowodowało tysiące ofiar śmiertelnych w regionie Sahelu w Afryce i zmusiło ponad milion ludzi do opuszczenia swoich domów.

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą i tzw. Państwem Islamskim zadali ciężkie straty armiom regionu, zabijając żołnierzy w Burkina Faso, Nigrze i Mali prawie co tydzień w rozproszonych atakach.

Armia Burkinabe poinformowała, że na początku grudnia około 100 islamskich bojowników zginęło w wyniku wspólnej ofensywy z udziałem żołnierzy z Burkina Faso i Nigru, którzy również przejęli broń, improwizowane urządzenia wybuchowe i setki motocykli.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl