fot. pixabay.com

Bułgaria: Pierwsze od dziesięcioleci święcenia biskupie w Kościole katolickim

W niedzielę w katolickiej katedrze pod wezwaniem Św. Józefa w Sofii odbyła się uroczystość święceń biskupich ks. Rumena Stanewa na biskupa pomocniczego Diecezji Sofijsko-Płowdiwskiej z siedzibą w stolicy Bułgarii. Były to pierwsze święcenia biskupie w Kościole katolickim w Bułgarii od kilku dziesięcioleci.

Ceremonię koncelebrował biskup Diecezji Sofijsko-Płowdiwskiej ks. bp Georgi Jowczew w obecności głowy Kościoła katolickiego w Bułgarii ks. bp Christo Projkowa.

Obecny był nuncjusz papieski ks. abp Anselmo Guido Pecorari oraz przedstawiciele macedońskiej diecezji Kościoła katolickiego, prezydent Bułgarii Rumen Radew, dyplomaci, a także zakonnicy i zakonnice z trzech katolickich diecezji w Bułgarii.

Było to bardzo ważne wydarzenie dla bułgarskiego Kościoła katolickiego, ponieważ po raz pierwszy papież Franciszek mianował biskupa pomocniczego ze stałą siedzibą w Sofii. Ponadto było to pierwsze wyświęcenie na biskupa w Bułgarii od kilku dziesięcioleci – poinformowała służba prasowa Kościoła katolickiego.

Na początku ceremonii odczytano bullę papieską o mianowaniu Rumena Stanewa.

Uroczystość była transmitowana online w internecie.

Kościół katolicki w Bułgarii jest czwartym wyznaniem w Bułgarii po prawosławiu, islamie i protestantyzmie. Skupia około. 60 tys. wiernych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl