fot. PAP/EPA

W. Brytania: May otrzymała od królowej misję stworzenia nowego rządu

Brytyjska premier Theresa May otrzymała od królowej Elżbiety II misję stworzenia nowego rządu. May zapowiedziała powołanie rządu Partii Konserwatywnej, przy wsparciu północnoirlandzkiej Partii Demokratycznych Unionistów.

Jak podkreśliła, priorytetem będzie przeprowadzenie wyjścia kraju z Unii Europejskiej, a także wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego w obliczu niedawnych zamachów terrorystycznych w Londynie i Manchesterze.

Premier wyjaśniła, że jej rząd będzie wspierany przez północnoirlandzką partię, która w wyborach parlamentarnych uzyskała 10 mandatów.

Wyniki wyborów nie są zaskoczeniem dla posła Kukiz’15 Jakuba Kuleszy. Polityk wskazał, że współpraca Polski i Wielkiej Brytanii miała duże znaczenie w ramach UE, a teraz polski rząd musi zabezpieczyć prawa Polaków na Wyspach.

– Widać bardzo wyraźny spadek pozycji torysów. Proszę zauważyć, że nawet w sytuacji, w której UKIP, czy ten elektorat, po referendum ws. Brexitu został wciągnięty do elektoratu torysów, to i tak torysi zanotowali kilkunastomandatowy spadek. To w zasadzie sprawia, że nie mają już samodzielnej większości, brakuje im kilkunastu mandatów i będą musieli pójść na koalicję. Wydaje mi się, że koalicja z laburzystami jest raczej niemożliwa i ciężko będzie torysom, szczególnie pani premier Theresie May budować większościową koalicję – uważa Jakub Kulesza.

Po podliczeniu głosów w 649 z 650 okręgów, Partia Konserwatywna może liczyć na 318 mandatów w Izbie Gmin, a opozycyjna Partia Pracy na 261.

Trzecią największą partią będzie Szkocka Partia Narodowa z 35 deputowanymi, a czwartą – Liberalni Demokraci z 12 posłami.

Pozostałe ugrupowania uzyskały 23 mandaty. Trwa liczenie głosów w ostatnim okręgu wyborczym.

RIRM

drukuj