fot. PAP/EPA

Brexit zgodnie z harmonogramem?

Prawdopodobnie to już ostatnia prosta Wielkiej Brytanii przed opuszczeniem Unii Europejskiej. Premier Boris Johnson zapowiada, że kraj opuści Wspólnotę w wyznaczonym terminie – z porozumieniem lub bez. Jednak bez względu na ostateczny kształt brexitu obiecuje, że każdy obywatel Unii mieszkający na Wyspach może być spokojny o swój los.

Nowy premier Wielkiej Brytanii sprawę brexitu stawia jasno.

– Wypełnimy obietnice parlamentu wobec obywateli i 31 października wyjdziemy z Unii Europejskiej bez żadnych zastrzeżeń – mówi szef rządu.

Boris Johnson zapewnia, że brexit dojdzie do skutku w ciągu 99 dni. Są jednak i tacy, którzy woleliby zawrócić.

– Zdecydowana większość Brytyjczyków we wszystkich badaniach opinii publicznej mówi, że chce pozostać w Unii Europejskiej. Rząd musi zapytać ludzi, czego tak naprawdę chcą, ponieważ nikt nie wiedział, jaka będzie umowa. Teraz ludzie znają porozumienie i widzą, jak rozwija się katastrofa – wskazuje Steve, mieszkaniec Wielkiej Brytanii.

Zawarte porozumienie między Theresą May a Komisją Europejską dla wielu Brytyjczyków jest niekorzystne.

– Nasza gospodarka znajduje się w stanie swobodnego spadku. Ludzie tracą pracę, a inwestycje nie przychodzą, bo ludzie nie wiedzą, gdzie inwestować. Firmy są w stagnacji. Nie wiedzą, jakie będą ich koszty, ani nawet, czy będą w stanie pozyskać pracowników do pracy – dodaje Steve.

Są jednak i tacy, którzy z optymizmem patrzą w przyszłość.

– Nie dojdziemy do porozumienia handlowego przed wyjściem z Unii w październiku, ale dostaniemy ją w przyszłości. Zawarcie z nami umowy handlowej leży w interesie Unii Europejskiej – zakłada z kolei Robert.

Premier Zjednoczonego Królestwa zapowiedział szeroki program reform.

– Wszystkim tym, którzy nadal prorokują katastrofę, mówię: „Tak, pojawią się trudności”. Chociaż wierzę, że będą one znacznie mniej poważne niż niektórzy twierdzą. Jeśli jest jedna rzecz, która naprawdę podważyła zaufanie biznesu w ciągu ostatnich 3 lat, to nie są to decyzje, które podjęliśmy, ale nasza odmowa podjęcia decyzji – zaznacza premier Wielkiej Brytanii.

Zamierza także zawrzeć nowe porozumienie z władzami Unii Europejskiej.

– Zawrzemy nowe porozumienie, lepsze, które zmaksymalizuje możliwości brexitu, a jednocześnie pozwoli nam rozwinąć nowe i ekscytujące partnerstwo z resztą Europy oparte na wolnym handlu i wzajemnym wsparciu – mówi szef rządu.

Boris Johnson zapewnił jednocześnie wszystkich obywateli Unii mieszkających w Wielkiej Brytanii, że nie muszą obawiać się o swój los.

– Pierwszym krokiem jest jednoznaczne powtórzenie naszej gwarancji dla ponad 3 mln obywateli Unii, którzy obecnie mieszkają i pracują wśród nas. Dziękuję za wkład w życie naszego społeczeństwa i mogę zapewnić, że pod władzą tego rządu będziecie mieli absolutną pewność co do prawa do życia i pozostania w Wielkiej Brytanii – zaznacza Boris Johnson.

W Wielkiej Brytanii żyje obecnie około 900 tys. Polaków.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl