Bojownicy kurdyjscy zajęli przejście na linii Syria – Irak

Bojownicy kurdyjscy w Syrii zajęli przejście graniczne na linii Syria – Irak. Wcześniej było ono kontrolowane przez rebeliantów z grup Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie oraz Front al-Nusra. Po trzech dniach starć odbili je Kurdowie.

Wcześniej przejście graniczne, leżące na północnym wschodzie Syrii, islamiści przejęli z rąk rządowej armii syryjskiej. Jak podało tamtejsze Obserwatorium Praw Człowieka w walkach między Kurdami a islamistami obie strony poniosły duże straty. Syryjskie obserwatorium zaprzeczyło również doniesieniom państwowej telewizji, która informowała, że lider Frontu al-Nusra, walczącego w Syrii dżihadystycznego ugrupowania powiązanego z Al-Kaidą, został zabity.

Informację o śmierci Abu Mohameda al-Golaniego zdementowali dwaj wyżsi rangą przedstawiciele Frontu al-Nusra.  Siły reżimu prezydenta Baszara el-Asada wycofały się w ciągu ubiegłego roku z północnego wschodu Syrii. Bojownicy mniejszości kurdyjskiej zdołali zapewnić temu regionowi status terytorium w znacznej mierze autonomicznego. Obecnie są jednak konfrontowani z coraz silniejszymi atakami rebeliantów, którym przewodzą formacje powiązane z Al-Kaidą.

PAP

drukuj