Biskupi zaniepokojeni oznakami wrogości wobec religii

Biskupi są zaniepokojeni „pojawiającymi się w ostatnim czasie oznakami wrogości skierowanej przeciwko religii”. Oświadczenie w tej sprawie wydało dziś prezydium Konferencji Episkopatu Polski, nawiązując do niedzielnego ataku na obraz Matki Bożej Częstochowskiej. 

– „Takie postawy ukazują głębokie rozdarcie współczesnego człowieka i uprzedzenia wobec wartości chrześcijańskich. W jakiejś mierze nastawienia te są skutkiem niechęci wobec Kościoła katolickiego, duchowieństwa i w ogóle chrześcijaństwa. Właściwą odpowiedzią na te zjawiska jest modlitwa i duchowe wynagrodzenie” – napisali członkowie prezydium episkopatu. 

W swoim oświadczeniu prezydium episkopatu uznało próbę profanacji obrazu za „bolesny przejaw” wrogości skierowanej przeciwko religii. „Niepokój budzi brak szacunku dla tego świętego i czczonego nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie wizerunku” – czytamy w oświadczeniu.

W duchu solidarności z jasnogórską wspólnotą ojców Paulinów biskupi wyrazili wdzięczność wszystkim, którzy „z poczucia chrześcijańskiej miłości podejmują zadośćuczynienie za ten i inne akty braku szacunku wobec świętości”.

„Mamy nadzieję, że przeżywane dziś przez nas tak boleśnie sytuacje wpłyną na zmianę postaw tych, którzy zatracili poczucie szacunku wobec tego, co dla wielu jest święte” – napisano w oświadczeniu prezydium KEP, które tworzą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny Konferencji bp Wojciech Polak.

Do incydentu na Jasnej Górze doszło w niedzielę rano. Mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku słynnego wizerunku żarówki wypełnione czarną farbą. Dzięki szybie zabezpieczającej obraz nie ucierpiał. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji. Próba znieważenia świętego wizerunku poruszyła wiernych. Paulini i biskupi częstochowscy zaraz po zajściu zgromadzili się na modlitwie; odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne, czyli przebłagalne.

W minioną niedzielę 58-letni Jerzy D. z Dolnego Śląska rzucił żarówkami wypełnionymi czarną farbą w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Choć dzięki zabezpieczeniom słynna ikona nie ucierpiała, nieznacznie uszkodzony został ołtarz. Sprawca usłyszał zarzuty zniszczenia dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury i obrazy uczuć religijnych. Trafił na trzy miesiące do aresztu. Prawdopodobnie działał z pobudek religijnych.

Sprawcy grozi 10 lat więzienia. Postawiony mu zarzut zniszczenia mienia o szczególnym znaczeniu dla kultury jest bardzo rzadko stosowany. Śledczy wyjaśniają, że choć obraz nie ucierpiał, to jednak farba uszkodziła elementy ołtarza, który również jest zabytkiem. Wartość strat – według wstępnych szacunków – to ok. 2 tys. zł, ale muszą to jeszcze zweryfikować konserwatorzy zabytków.

Z wielkim niepokojem na profanację wizerunku Królowej Polski – patrzy ks. prof. Marian Rusecki.

Dyrektor Instytut Teologii Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego akcentuje, że jasnogórska Ikona jest naszą Matką – o Matkę trzeba dbać tak jak o cały Kościół, dbać o nią w jej symbolach miejscach kultu – bo my nawiązujemy z Nią duchową łączność, czujemy jej płaszcz opieki nad naszym narodem i Kościołem.

– Jest to niewątpliwie czyn świętokradzki. Czyn obrażający przekonania katolików, a także ich uczucia i symbole religijne. To jest smutne, że powoli społeczeństwo zatraca poczucie sacrum i świętości, które trzeba szanować. Nawet w państwach laickich prawa wierzących są szanowane. Skąd się to wszystko bierze? Ja myślę, że to wyrasta z ostatnio modnego słowa – mowa nienawiści – powiedział ks. prof. Marian Rusecki.

W całym kraju odbywają się nabożeństwa ekspiacyjne. W najbliższą sobotę nabożeństwo wynagradzające odbędzie się w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku.  Początek o godz. 15. Po jej zakończeniu odbędzie się marsz pokutny na Plac Trzech Krzyży.

Wypowiedź ks. prof. Mariana Ruseckiego:


Pobierz Pobierz

 

OŚWIADCZENIE PREZYDIUM KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI (Zobacz)

 

 

RIRM/PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl