Kolejna policyjna inwigilacja

Policja nadużywa swoich uprawnień i po raz kolejny inwigiluje i prowokuje. Sprawa dotyczy prywatnych przewoźników, którzy wynajmują autokary na Wielki Marsz Wolności, Niepodległości i Solidarności, który odbędzie się jutro w Warszawie – poinformował poseł Jarosław Zieliński.  

Manifestacja wyruszy o godz. 18.00 z Placu Trzech Krzyży.

Poseł Jarosław Zieliński poinformował, że wraz z posłem Mariuszem Błaszczakiem przygotowali pismo do ministra Jacka Cichockiego – szefa resortu Spraw Wewnętrznych, aby jutrzejsza manifestacja przebiegała w sposób godny i bezpieczny.

Musimy na to zareagować, bo to jest praktyka, która coraz bardziej przypomina standardy białoruskie, a nie polską demokracje. Postanowiliśmy skierować do pana ministra Jacka Cichockiego, Ministra Spraw Wewnętrznych, specjalne pismo, w  którym apelujemy, o to, by podjął się osobistego i szczególnego nadzoru nad akcją policji przygotowywaną na jutrzejszy „Marsz wolności, solidarności i niepodległości”. Tak by ta manifestacja mogła przebiegać w demokratycznym państwie prawa w sposób godny i w sposób bezpieczny. Apelujemy w tym wystąpieniu, z panem Mariuszem Błaszczakiem, szefem Klubu Parlamentarnego PiS, aby zapewnić uczestnikom i organizatorom, a także osobom, które znajdują się w pobliżu tego zgromadzenia, bezpieczeństwo – podkreślił poseł PiS.

Poseł Jarosław Zieliński dodaje, że niestety podczas Marszu Niepodległości w roku ubiegłym i 2012, oraz podczas Marszu „Obudź się Polsko” – policja traktowała manifestantów jako przeciwników politycznych a nie jako obywateli, których trzeba ochraniać.

– Rząd nie może wysuwać takich czy innych dyspozycji i kierować je do policji, by traktowała inaczej, np. zgromadzenia publiczne, organizowane choćby przez prezydenta RP, a inaczej przez opozycyjną partię polityczną czy organizacje obywatelskie. Chcemy, aby policja działała w sposób profesjonalny i apolityczny. Chcemy także współdziałać z policją, z rządem, w tym celu, aby to zgromadzenie przebiegało w sposób pokojowy, bardzo bezpieczny i oczekujemy przyjaznego traktowania ze strony policji i uczestników „Marszu wolności, solidarności i niepodległości”, a nie traktowania nas jak wrogów. Jest nieodparte wrażenie, ze w przypadku i marszu niepodległości z 11 listopada 2011 roku oraz 2012 roku, czy w przypadku marszu „Obudź się Polsko!” z 29 września, założenia operacyjne, które przyjęła policja były oparte na traktowaniu manifestantów jak przeciwników politycznych, a nie jak obywateli, którym trzeba pomóc, zapewnić bezpieczeństwo i ich ochraniać – zaakcentował poseł.

Wypowiedź Jarosława Zielińskiego

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj