fot. PAP/Michał Walczak

Biskupi z Kazachstanu: nie wolno dopuszczać do Komunii św. rozwodników, którzy zawarli nowy związek cywilny

Mocny głos księży biskupów z Kazachstanu w sprawie rodziny. Nie wolno dopuszczać do Komunii Świętej rozwodników, którzy zawarli nowy związek cywilny – piszą pasterze Kościoła Katolickiego w liście na święto Świętej Rodziny.

List do wiernych wystosowali metropolita archidiecezji w Astanie, a także biskup pomocniczy tej archidiecezji oraz emerytowany biskup diecezji karagandyjskiej. Swoje stanowisko pasterze wydali w związku z mylnymi interpretacjami adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia” z 2016 r.

Nie wolno ani bezpośrednio, ani pośrednio usprawiedliwiać, aprobować ani legitymizować trwałych, pozamałżeńskich stosunków seksualnych za pomocą sakramentalnej dyscypliny dopuszczania do Komunii Świętej tak zwanych „rozwodników, którzy zawarli nowy, cywilny związek małżeński”, gdyż taka dyscyplina jest obca całej Tradycji wiary katolickiej i apostolskiej” – napisali w liście księża biskupi.

Już przed rokiem pasterze z Kazachstanu ostrzegali przed próbami warunkowego dopuszczania rozwodników, żyjących w nowych związkach, do sakramentu Eucharystii. Wskazywali, że osoby te nie  mogą na podstawie subiektywnego osądu sami orzekać o nieważności własnego małżeństwa. Jedyną formą orzeczenia takiej nieważności jest prawomocny wyrok sądu kościelnego.

TV Trwam News/RIRM

drukuj