Birma: za tydzień wyrok w sprawie dziennikarzy agencji Reutera

Sąd w Birmie, który rozpatruje sprawę dwóch dziennikarzy agencji Reutera oskarżonych o złamanie tajemnicy państwowej, zapowiedział w poniedziałek, że wyrok zostanie wydany 27 sierpnia. Sprawa jest postrzegana jako test dla wolności prasy w tym kraju – pisze AP.

Wcześniej w poniedziałek wysłuchano mów końcowych obu stron procesu.

32-letni Wa Lone i 28-letni Kyaw Soe Oo zostali aresztowani w grudniu 2017 roku pod zarzutem posiadania tajnych dokumentów; badali wówczas sprawę masakry muzułmanów Rohingja przeprowadzonej w stanie Rakhine (Arakan) przez birmańskie służby mundurowe i cywilów.

W wyniku prowadzonej przez birmańskie wojsko operacji wymierzonej w muzułmanów Rohingja do sierpnia 2017 roku z kraju uciekło ok. 700 tys. przedstawicieli tej mniejszości.

Dziennikarze agencji Reutera są oskarżeni o złamanie przepisów o tajemnicy państwowej, za co grozi im do 14 lat więzienia. Obaj nie przyznają się do winy i w czasie procesu zapewniali, że stosowali się do zasad etyki dziennikarskiej. Po aresztowaniu powiedzieli swoim bliskim, że zostali zatrzymani zaraz po tym, gdy w restauracji w Rangunie dwaj nieznani im policjanci wręczyli im jakieś dokumenty.

ONZ, Stany Zjednoczone i Unia Europejska wielokrotnie bezskutecznie zwracały się do birmańskich władz o bezwarunkowe uwolnienie reporterów.

PAP/RIRM

drukuj