fot. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie

Bieszczady: Odtworzone stado w dolinie górnego Sanu liczy 18 żubrów

Cztery lata temu 10 żubrów wypuszczono na wolność w dolinie górnego Sanu. Ich zadaniem było odtworzenie stada, które kilka lat wcześniej epidemia gruźlicy doprowadziła do likwidacji. Odtwarzane stado liczy już 18 osobników.

„Żyjące tam żubry ostatnią zimę spędzały w kilku rozproszonych grupach, w okolicach nieistniejącej wsi Dydiowa nad Sanem. Czasem niektóre z nich zachodzą też na Ukrainę” – powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Jak zaznaczył, „według najnowszej inwentaryzacji stado liczy 18 żubrów w doskonałym stanie zdrowotnym”.

„To dowodzi, że w przypadku żubra, tylko czynna ochrona gatunku poprzez monitorowanie stanu zdrowotnego i szybką reakcję na zagrożenia może przynieść sukces” – zauważył Edward Marszałek.

Po epidemii gruźlicy u żubrów w 2013 r. stado w dolinie górnego Sanu przestało istnieć.

„Po czterech latach kwarantanny zdecydowano o przywróceniu tam tych zwierząt starannie dobranych pod względem genetycznym i zdrowotnym” – zauważył rzecznik krośnieńskiej RDLP.

W związku z tym w styczniu 2017 r. do tymczasowej zagrody w leśnictwie Sokoliki przewieziono siedem osobników z pokazowej zagrody żubrów w Mucznem. Z kolei w marcu dołączyły do nich trzy krowy odłowione ze stada wolnościowego w Nadleśnictwie Lutowiska.

„Cała dziesiątka wkrótce nawiązała ze sobą kontakt i podejmowała dłuższe wędrówki. Najtęższy w stadzie pochodzący z Mucznego byk Pujan wraz z kilkoma młodszymi krowami dość często obserwowany był przy drodze w Mucznem. Było to sporą atrakcję dla turystów” – mówił Edward Marszałek.

Aktualnie w Bieszczadach bytuje 719 żubrów, 12 z nich można oglądać w zagrodzie pokazowej w Mucznem.

W Bieszczady pierwsze żubry sprowadzono w 1963 roku. Należą do rasy białowiesko-kaukaskiej. Są potomkami żubra z Kaukazu i samic bytujących w ogrodach zoologicznych i zwierzyńcach prywatnych.

Żubry pochodzące z krzyżówek linii kaukaskiej z białowieską prowadzone są w odrębnej linii hodowlanej. Obecnie w stanie dzikim znajdują się one wyłącznie w Bieszczadach. W pozostałych ośrodkach w Polsce żyją żubry czystej linii białowieskiej.

Są ssakami z rodziny pustorożców. Długość ich ciała wynosi 2,5-3,5 metra, wysokość w kłębie dochodzi do dwóch metrów, ważą do 1000 kilogramów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl