fot. Paweł Palembas

Bieszczady: kolejny upalny dzień; możliwe burze, pojawiły się żmije

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim zapowiada się kolejny upalny dzień. „Po południu i wieczorem mogą wystąpić burze. Na szlakach można też spotkać żmije” – powiedział w piątek PAP ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalaec.

Rano m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych termometry pokazywały już 20 stopni Celsjusza.

„Wszędzie jest słonecznie i bezwietrznie. Są bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej” – mówił Kawalec.

Dodał, że wybierający się w góry powinni pamiętać o rosnącej w ciągu dnia temperaturze powietrza.

„Nie wolno zapominać o właściwym nakryciu głowy i odpowiedniej ilości napojów” – zaznaczył ratownik dyżurny.

W ciągu dnia możliwe są burze.

„Podczas burz należy unikać otwartych przestrzeni. W żadnym przypadku nie chronić się pod pojedynczymi drzewami oraz nie zostawać na graniach” – podkreślił Kawalec.

Przypomniał, że wędrujący po górach już „po pierwszych symptomach zapowiadających zmianę pogody powinni schodzić w bezpieczne miejsce”.

Na niektórych szlakach górskich można spotkać żmije. Ukąszenie żmii nie boli. Pozostają po nim dwa niewielkie ślady od zębów jadowych. Ból i zawroty głowy zaczynają się po 15-20 minutach od ukąszenia.

Zdrowy, dorosły człowiek powinien ukąszenie przeżyć bez większych komplikacji. Niebezpieczne mogą być jednak ukąszenia w twarz i szyję, z uwagi na szybkie przemieszczenie się jadu w krwiobiegu. Toksyczność jadu jest odwrotnie proporcjonalna do wagi ciała ofiary. Osobie ukąszonej przez żmiję należy jak najszybciej podać antytoksynę.

Na Podkarpaciu żyją trzy odmiany żmij zygzakowatych: brązowe, srebrzyste i czarne. Ich wspólną cechą rozpoznawczą jest zygzak na grzbiecie (tzw. wstęga kainowa) i znak „x” na głowie. Charakterystyczna u żmij jest też pionowa źrenica oka.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl