fot. PAP/Artur Reszko

Białystok: Otwarto oddział biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców

Pomoc, np. prawną, mogą dostać małe i średnie firmy z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego w otwartym we wtorek w Białymstoku oddziale biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Podobne biura działają już w Poznaniu i Krakowie.

W uroczystości wzięli m.in. udział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz, marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, parlamentarzyści Porozumienia, przedstawiciele wyższych uczelni, organizacji skupiających przedsiębiorców.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz przypomniał, że centrala rzecznika w Warszawie i oddziały pracują nad tym, by przyjęta przed rokiem przez Sejm „Konstytucja Biznesu” „jak najszybciej weszła w życie w pełnym zakresie”.

Przypomniał kilka zasad tej konstytucji, które mówią m.in. o tym, by wątpliwości w interpretacjach w postępowaniach administracyjnych rozstrzygać na korzyść przedsiębiorców, zasadę „co nie jest zakazane, jest dozwolone” czy też zasadę pewności prawa, proporcjonalności kar wymierzanych przed administrację.

„Jeżeli wprowadzimy te zasady w życie, już je wprowadzamy w zasadzie, bo przez rok pracy udało nam się wiele zrobić, doprowadzimy do tego, że polscy przedsiębiorcy będą mogli prowadzić działalność tak samo bezpiecznie, tak samo skutecznie, jak przedsiębiorcy w krajach tzw. starej Unii czy krajach o ugruntowanej gospodarce rynkowej, o czym przecież wszyscy marzyliśmy od 1989 r.” – mówił Adam Abramowicz.

Rzecznik zachęcał przedsiębiorców do zgłaszana wszelkich sytuacji, w których firmy uznają, że Konstytucja Biznesu jest łamana. Dodał, że Rzecznik może brać udział w toczących się postępowaniach „na prawach prokuratora”. Wskazał, że udało się dotychczas wygrać cztery sprawy. Mówił również, że Rzecznik zajmuje się pokazywaniem dobrej pracy urzędów, samorządów, a takiej jest coraz więcej, ale też złych przykładów. Przypomniał, że Rzecznik zajmuje się również np. opiniowaniem projektów ustaw za pośrednictwem Rady Przedsiębiorców, promocją przedsiębiorczości.

Wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że „Konstytucja Biznesu” to „bardzo ważny akt prawny”, ale wciąż trzeba jeszcze sporo działań, by zmieniać nawyki urzędników.

„Mam świadomość, że również w tej kadencji powstają takie potworki legislacyjne, które utrudniają życie przedsiębiorcom, zamiast ułatwiać. I właśnie dlatego potrzebna była instytucja taka jak rzecznik praw małych i średnich – a więc polskich – przedsiębiorców, bo mały i średni biznes, to jest biznes polski” – mówił Jarosław Gowin.

Wicepremier dodał przy tym, że każde „mądre państwo” wspiera głównie własnych przedsiębiorców, „narodowy kapitał”. Wskazywał także, że rolą państwa jest służyć obywatelom, przedsiębiorcom.

„Te biura to są takie >>grupy komandosów<<, ludzi przywiązanych do idei wolności gospodarczej, zdeterminowanych, żeby działać na rzecz praw polskich przedsiębiorców” – ocenił Jarosław Gowin.

Oprócz Białegostoku biura Rzecznika są zlokalizowane w Poznaniu, Krakowie i Gdańsku. Jarosław Gowin ocenił, że biuro w Białymstoku jest „szczególnie potrzebne”, bo region rozwija się, jest wiele osób przedsiębiorczych, funkcjonuje tu wiele firm, również dużych i znanych np. z branży mleczarskiej czy produkcji maszyn.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj