fot. wikipedia

Białoruś: w Grodnie rozpoczął się proces Andżeliki Borys za Kaziuki

Rozprawa administracyjna w sprawie zorganizowania przez Andżelikę Borys „nielegalnej imprezy” ruszyła we wtorek przed sądem w Grodnie. Szefowa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi jest sądzona za zorganizowanie w marcu jarmarku Kaziuki.

Oprócz Borys i jej adwokata na salę sądową wpuszczonych zostało kilkudziesięciu aktywistów ZPB. Według działaczy tej organizacji zarzuty władz są absurdalne, a proces ma charakter polityczny.

Jarmark rękodzieła Kaziuki to doroczna impreza organizowana w Grodnie, upamiętniająca św. Kazimierza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka i patrona Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zmarł on 4 marca 1484 roku właśnie w Grodnie, a został pochowany w Wilnie.

Oficjalnie Kaziuki organizują władze miasta, a ZPB ma swoją imprezę.

Kierowany przez Borys ZPB – uznawana przez Warszawę organizacja polska została zdelegalizowana przez Mińsk w 2005 roku i od tamtej pory bezskutecznie zabiega o legalizację i zwrot majątku przejętego przez propaństwowy ZPB, obecnie kierowany przez Mieczysława Łysego. W 2008 roku ZPB musiał zapłacić karę grzywny za „organizację nielegalnej imprezy masowej” – koncertu zespołu Lombard z okazji Dnia Polonii i Polaków.

PAP/RIRM

drukuj