Białoruś: w Grodnie Dzień Dziecka z udziałem ministra A. Kwiatkowskiego

Uroczystości z okazji Dnia Dziecka zorganizowane dla polskich dzieci przez Związek Polaków na Białorusi odbyły się w sobotę w Grodnie. W spotkaniu wziął udział minister Adam Kwiatkowski, w kancelarii prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy Polonii i Polaków za granicą.

„Chcę przekazać serdeczne pozdrowienia od pary prezydenckiej, w której imieniu jesteśmy dzisiaj tutaj z wami” – mówił Adam Kwiatkowski podczas uroczystości w Grodnie.

„Wielka praca (na rzecz krzewienia polskości – PAP) jest wykonywana przez rodziców, ale także przez nauczycieli, wychowawców, działaczy Związku Polaków na Białorusi” – mówił Adam Kwiatkowski, który wziął udział m.in. w zorganizowanym przez ZPB konkursie piosenek dziecięcych „Kolorowe Nutki 2018”.

Minister Kwiatkowski powiedział, że jego wizyta jest wypełnieniem słów prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że „chce budować wspólnotę wszystkich Polaków, bez względu na to, gdzie oni mieszkają”.

Prezydencki minister podkreślił, że „dobrą tradycją” obecnej prezydentury jest podtrzymywanie kontaktów z ZPB, którego działacze, a także zwycięzcy organizowanych przez organizację konkursów mieli już okazję odwiedzić Pałac Prezydencki i spotkać się m.in. z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.

„Drzwi pałacu były i pozostają dla was otwarte” – podkreślił Adam Kwiatkowski.

„Szeroka reprezentacja uczniów z całej Białorusi, nauczycieli, działaczy naszej organizacji pokazuje, że to, co robimy, jest potrzebne i cieszy się zainteresowaniem” – powiedziała dziennikarzom prezes ZPB Andżelika Borys.

„Rozdaliśmy 400 prezentów. Są tu dzieci z 43 ośrodków nauczania na całej Białorusi” – dodała. Podarunki przywiezione z Warszawy wręczał dzieciom minister Kwiatkowski.

Jak powiedział minister, to już drugi Dzień Dziecka organizowany poza granicami Polski, w którym uczestniczy prezydencka delegacja.

„W ubiegłym roku odwiedziliśmy polskie dzieci w Rumunii i zamierzamy kontynuować te spotkania” – oświadczył.

Wizyta ministra Adama Kwiatkowskiego, który przebywa na Białorusi na zaproszenie ZPB, potrwa do niedzieli. W sobotę minister złoży jeszcze kwiaty pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie, spotka się także z biskupem grodzieńskim ks. bp. Aleksandrem Kaszkiewiczem i z przedstawicielami Polskiej Macierzy Szkolnej. W drugim dniu wizyty Adam Kwiatkowski odwiedzi Wołkowysk, gdzie spotka się z lokalnymi działaczami ZPB i odwiedzi znajdującą się tam szkołę polską.

Kierowany przez Borys Związek Polaków na Białorusi jest uznawany przez Warszawę, ale nie przez władze w Mińsku, które doprowadziły do jego delegalizacji w 2005 r. Majątek organizacji, w tym należące do niego Domy Polskie i dwie polskie szkoły, przejął wówczas współpracujący z władzami Związek Polaków na Białorusi, kierowany obecnie przez Mieczysława Łysego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl