fot. pixabay.com

Białoruś: Sąd Najwyższy zlikwidował niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy

Sąd Najwyższy Białorusi zlikwidował niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ), które zajmuje się monitorowaniem sytuacji mediów w kraju i obroną praw dziennikarzy. O likwidację wnioskowało ministerstwo sprawiedliwości.

„Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku ministerstwa sprawiedliwości w sprawie likwidacji Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy” – poinformowała w piątek ta organizacja dziennikarska w swoim kanale w Telegramie.

Argumenty BAŻ uznano za bezzasadne, zaś przedstawicielowi organizacji zarzucono, że „nieprawidłowo rozumie prawo”.

W lipcu resort sprawiedliwości poinformował, że skierował do Sądu Najwyższego wniosek o likwidację BAŻ w związku z „niepodjęciem działań na rzecz usunięcia naruszeń ze strony BAŻ i powtórnym (po pisemnym ostrzeżeniu) naruszeniu prawa”.

Ministerstwo twierdziło, że BAŻ nie dostarczyło w odpowiednim czasie potrzebnych dokumentów, dotyczących formalnych aspektów działania organizacji.

BAŻ odpowiedziało, że nie ma dostępu do potrzebnych dokumentów, ponieważ biuro organizacji zostało opieczętowane po rewizji, a dokumenty znajdują się w środku.

„Fizycznie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo dzień przed otrzymaniem ostrzeżenia do biura organizacji włamano się i przeprowadzono tam rewizję, a następnie – opieczętowano. Poinformowaliśmy o tym ministerstwo” – napisał na Facebooku wiceszef BAŻ Barys Harecki.

Ocenił on, że „jest oczywiste, iż władze chcą brutalnie wykończyć najaktywniejszą organizację dziennikarską w kraju”. BAŻ jest członkiem Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ).

Wcześniej BAŻ informowało, że jego rachunki bankowe zostały zablokowane. 14 lipca w biurze organizacji przeprowadzona została rewizja.

W tym samym czasie władze Białorusi przeprowadziły kilkadziesiąt rewizji w mediach niepaństwowych i organizacjach społecznych, a także zatrzymania niektórych działaczy. Potem przedstawiciele organów ścigania wyjaśnili, że chodzi o „finansowanie protestów” poprzez „niejawne przepływy finansowe”.

BAŻ zapowiedziało, że nawet w przypadku likwidacji będzie kontynuować swoją działalność. Organizacja działa od 1995 r. i zrzesza ponad 1300 pracowników mediów – podała agencja Interfax.by.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl