fot. flickr.com

Białoruś: obchody świąt narodowych w mińskim ZPB

Uroczysty koncert z okazji Święta Konstytucji, Dnia Flagi oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą zorganizował w niedzielę w Mińsku tamtejszy oddział Związku Polaków na Białorusi. „Chcemy być bliżej siebie nawzajem i bliżej Polski” – powiedziała PAP kierująca mińskim oddziałem Helena Marczukiewicz.

„Co roku w maju z okazji świąt zapraszamy na wspólną uroczystość naszych członków z oddziałów organizacji w obwodzie mińskim” – podkreśliła Marczukiewicz.

Jak wskazała, okres świąt państwowych w maju to „szczególny czas, kiedy Polacy z Białorusi chcą być bliżej siebie i bliżej Polski”.

Koncert, w którym uczestniczyły zespoły związane z organizacją polskiej mniejszości, zorganizowano tradycyjnie w jednym ze stołecznych klubów. W sumie uroczystości zgromadziły ponad 200 osób.

Artyści śpiewali polskie pieśni i piosenki, zarówno patriotyczne, jak i rozrywkowe. Nie zabrakło także tańców i zabawy dla najmłodszych.

W spotkaniu wzięli udział dyplomaci z ambasady RP i wydziału konsularnego ambasady.

W poniedziałek działacze mińskiego oddziału ZPB spotkają się z przebywającym na Białorusi prezydenckim ministrem Adamem Kwiatkowskim, który odpowiada za sprawy Polonii i Polaków za Granicą.

W sobotę minister Kwiatkowski wziął udział w obchodach świąt narodowych zorganizowanych przez ZPB w Grodnie.

PAP/RIRM

drukuj