fot. PAP/Darek Delmanowicz

Biała Podlaska: atak uchodźców na funkcjonariuszy Straży Granicznej

Obcokrajowcy w Białej Podlaskiej zaatakowali funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy wyprowadzali z Ośrodka Straży Granicznej dla Cudzoziemców trzy osoby w celu deportacji. Po nieskutecznym nawoływaniu do porządku użyto gazu łzawiącego i kajdanek. Mężczyźni zostali umieszczeni w izolatce – poinformowała Straż Graniczna.

Szczególnie agresywnie zachowali się trzej mężczyźni, obywatele Rosji narodowości czeczeńskiej. Nie tylko grozili funkcjonariuszom, ale również dopuścili się czynnej napaści – podała Straż Graniczna.

Ostatecznie deportacja obcokrajowców odbyła się tego samego dnia.

Trzem Czeczenom ze Strzeżonego Ośrodka Straży Granicznej dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej postawione będą zarzuty czynnej napaści na funkcjonariuszy. Organizacje pozarządowe domagają się rzetelnego wyjaśnienia incydentu, do którego tam doszło.

Atak na funkcjonariuszy w Białej Podlaskiej to przykład roszczeniowego zachowania uchodźców – podkreślił poseł Adam Andruszkiewicz z Kukiz’15.

– Niestety, są to zachowania bardzo agresywne. Ci ludzie są po prostu roszczeniowi. Ci ludzie uważają, ze im się wszystko należy, nie chcą często pracować, domagają się zasiłków i zachowują się agresywnie – nie tylko w stosunku do Polaków, ale również, jak widzimy, polskich służb. W mojej opinii, takie zachowanie powinno być całkowicie nietolerowane. Te osoby, które zaatakowały Straż Graniczną, powinny być deportowane z Polski, deportowane w trybie natychmiastowym. Informacja o tym powinna być moim zdaniem przekazana do innych ośrodków dla imigrantów w całej Polsce, aby mieszkańcy tych ośrodków wiedzieli, że jeżeli będą przestrzegać polskiego prawa, będą szanować naszą kulturę i tradycję, to mogą liczyć na schronienie, ale w momencie, kiedy będą podważać nasze zasady, to będą w trybie natychmiastowym wypraszani z naszego kraju. To jest nasz kraj, w którym panują nasze zasady. Oni muszą się tego nauczyć – powiedział Adam Andruszkiewicz.

Straż Graniczna zaznaczyła, że na terenie ośrodka nie jest prowadzona żadna akcja protestacyjna. Poinformowano, że prowadzone są czynności zmierzające do postawienia obywatelom Rosji zarzutu czynnej napaści na funkcjonariuszy realizujących czynności służbowe.

RIRM

drukuj