fot. pixabay.com

Bezpieczne ferie

Trwają ferie. Wiele osób, korzystając z wolnego czasu, wyjeżdża na narty. O czym należy pamiętać, by uniknąć urazów?

Na stokach nie brakuje pasjonatów białego szaleństwa. Ze świeżego powietrza korzystają nie tylko najmłodsi, ale także ich rodzice.

Nim jednak założymy narty, musimy się odpowiednio przygotować – wskazał dr Andrzej Szczepanowski, chirurg, który podkreślił, że nasz układ kostno-stawowy nie jest przyzwyczajony do ciągłego ruchu.

– Przeważnie siedzimy za biurkiem albo siadamy za kierownicą i jeździmy. Nasze mięśnie wiotczeją, stawy zaczynają nam szwankować i nie jesteśmy przygotowani do tak dużego obciążenia, jakim jest jazda na nartach albo na desce – mówił dr n. med. Andrzej Szczepanowski.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1485525920232394753

Dlatego wskazane jest, aby przed wyjazdem – na siłowni albo nawet w domu – rozgrzać nasze stawy.

– Mięśnie pobudzić do aktywności, wzmocnić je, co jest bardzo istotne przy tego rodzaju sporcie, jakim jest narciarstwo czy jazda na desce, ponieważ całe obciążenie ciała opiera się na stawach biodrowych, kolanowych i skokowych – podkreślił ordynator oddziału chirurgii w szpitalu wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie.

Jeśli tego nie zrobimy, musimy liczyć się z przykrymi konsekwencjami nie tylko bolesnych stłuczeń.

– Wszystkie urazy narządu ruchu są o tyle trudne, że czasami dochodzi do skomplikowanych złamań, gdzie trzeba leczyć operacyjnie. Po operacji czeka nas długi okres rehabilitacji, zanim kończyna czy inny narząd dojdzie do swojej sprawności – podsumował dr n. med. Andrzej Szczepanowski.

Niejednokrotnie – jak podkreślił chirurg – wiąże się to także z długą absencją w pracy.

https://twitter.com/KPPSPSejny/status/1484122047215190016

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl