fot. pixabay.com

Belgia: Rząd dopłaci do rachunków za energię i tymczasowo obniży podatek VAT za prąd

Rząd w Brukseli osiągnął porozumie w sprawie rekompensat wysokich cen energii. Tymczasowo obniżony zostanie podatek VAT na prąd z 21 do 6 proc. oraz pojawi się dopłata 100 euro rocznie do rachunku za energię. Partie koalicyjne przez wiele tygodni spierały się o to, jak pomóc gospodarstwom domowym zamortyzować wysokie ceny energii.

Kompromis został osiągnięty w nocy z poniedziałku na wtorek, poinformował premier Aleksander De Croo. Wcześniej partie koalicyjne ostro spierały się, jak pomóc mieszkańcom w obniżeniu wysokich rachunków za energię.

Koalicyjna centroprawica (CD&V) opowiadała się za obniżeniem podatku VAT zarówno za gaz jak i za prąd, na co nie chciał się zgodzić premier. W ubiegłym tygodniu zaproponował on rekompensatę w wysokości 100 euro na gospodarstwo domowe, co politycy CD&V określili jako „jałmużnę”.

We wtorek politycy koalicji mówili już jednym głosem. Obok szefa gabinetu na konferencji pojawił się minister finansów Vincent Van Peteghem (CD&V) i wspólnie poinformowali oni o przyjętych rozwiązaniach.

Od marca do końca czerwca obniżony zostanie z 21 do 6 procent podatek VAT na prąd. Nie zmieni się stawka podatku za gaz. Przyznana zostanie także dopłata do rachunku za energię w wysokości 100 euro.

Rząd zgodził się także na przedłużenie stawki socjalnej na energię do końca lipca. W rezultacie prawie milion rodzin skorzysta z tańszej taryfy za gaz i prąd.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl