Belgia: organizacja konsumentów odkryła chemikalia w ubraniach dziecięcych sprzedawanych na platformie Shein

Belgijska organizacja konsumentów Test Achats odkryła szkodliwe substancje w 10 na 25 z zakupionych na chińskiej platformie Shein ubrań dla dzieci. „Wycofaliśmy już ze sprzedaży jeden ze wskazanych produktów” –  poinformowało biuro prasowe Shein w Polsce.

W ramach eksperymentu Test Achats zakupiło za pośrednictwem platformy e-handlowej Shein 25 różnych ubrań dla dzieci, w tym kurtki przeciwdeszczowe, t-shirty, buty i kąpielówki. Artykuły te zostały przez organizację przebadane pod kątem składu chemicznego.

Test ujawnił, że prawie połowa zawierała przynajmniej jedną niebezpieczną dla zdrowia substancję chemiczną. Chodzi przede wszystkim o ftalany, czyli substancje zaburzające gospodarkę hormonalną w organizmie; substancje uczulające, jak ołów czy powodujący alergie skórne nikiel, oraz substancje drażniące, jak dimetyloformamid i chinolina.

Jak poinformowała organizacja, para przetestowanych butów dziecięcych zawierała pięć razy za dużo ołowiu i kilkaset razy za dużo ftalanów, niż pozwalają przepisy Unii Europejskiej.

Jak poinformowało w piątek PAP biuro prasowe Shein w Polsce, platforma już podjęła kroki wobec wskazanego przez organizację produktu i natychmiast zdecydowała o wycofaniu go ze sprzedaży, przynajmniej na czas dochodzenia.

„Poważnie traktujemy ustalenia Test Achats i gdy tylko dowiedzieliśmy się o opracowanym przez nich raporcie, nawiązaliśmy kontakt z prośbą o szczegółowe informacje” – napisała firma w oświadczeniu, zapewniając, że priorytetowo podchodzi do bezpieczeństwa i zdrowia klientów.

Biuro prasowe firmy poinformowało, że Shein wymaga od swoich dostawców przestrzegania rygorystycznych norm, które są zgodne m.in. z europejskim rozporządzeniem REACH, a także współpracuje z niezależnymi, międzynarodowymi instytucjami kontrolnymi, które regularnie przeprowadzają niezapowiedziane inspekcje fabryk. W ubiegłym roku przeprowadzonych zostało 400 tys. testów bezpieczeństwa chemicznego produktów.

W kwietniu Komisja Europejska zakwalifikowała Shein do grupy bardzo dużych platform, czyli posiadających w Unii Europejskiej więcej niż 45 mln aktywnych użytkowników. Zgodnie z unijnymi przepisami o usługach cyfrowych (ang. Digital Services Act, DSA) platformy te muszą przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów, w tym oceniać ryzyko, na jakie narażeni są ich użytkownicy i zapobiegać mu.

Shein zadebiutowała w 2008 roku. Chińska platforma typu fast fashion oferuje głównie odzież damską. W asortymencie ma również ubrania dla dzieci, biżuterię, kosmetyki, produkty dekoracyjne do domu oraz zabawki. Cieszy się popularnością głównie ze względu na niskie ceny oraz liczne akcje promocyjne. Według agencji Bloomberg w 2021 r. Shein miał być najczęściej pobieraną aplikacją do e-zakupów.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl