fot. PAP/EPA

Belgia: Na Mszy św. nie więcej, niż 15 osób; kontrole policji pod kościołami

W Belgii, pomimo apeli wiernych, księży i biskupów do władz kraju, nadal w kościołach może przebywać maksymalnie 15 osób bez względu na powierzchnię budynku. „Niejednokrotnie mieliśmy kontrole policji” – mówi o. Damian Kopytto, koordynator Duszpasterstwa Polonijnego w Belgii.

Jak wyjaśnia o. Damian Kopytto, w ubiegłym tygodniu biskupi Kościoła Katolickiego oraz przedstawiciele innych kościołów chrześcijańskich, wspólnot żydowskich i muzułmańskich wysłali wspólną petycję do władz belgijskich o zwiększenie limitów osób w świątyniach, aby jedna osoba przypadała na 10 m kwadratowych.

„Rząd tego w ogóle nie wziął pod uwagę. Bardzo utrudnia nam to prowadzenie duszpasterstwa, chociażby przygotowanie dzieci do pierwszej Komunii świętej. Warto dodać, że kościoły są przygotowane, jeśli chodzi wymogi sanitarne” – mówi o. Damian Kopytto.

Dodaje, że jednocześnie w kraju tysiące osób przewijają się codziennie przez sklepy.

Obecnie policja przyjeżdża pod polonijne kościoły i liczy, ile osób wzięło udział w Mszy świętej.

„Niejednokrotnie mieliśmy kontrole” – informuje duchowny.

O. Damian Kopytto, który należy do misjonarzy oblatów, podkreśla, że wierni, księża i biskupi nie będą się poddawali i nadal będą kierowali apele do władz nalegając na zwiększenie możliwej liczby wiernych w publicznych celebracjach liturgicznych.

Oblaci zdecydowali zwiększyć liczbę Mszy świętych w tygodniu i niedziele we wszystkich polonijnych kościołach w Brukseli i w Leuven.

„Odprawiamy 32 Msze św. tygodniowo, w tym 18 w niedziele w języku polskim w stolicy Belgii i Leuven. To więcej niż odprawianych jest obecnie w języku francuskim. To daje nam jakąś minimalną satysfakcję, żeby chociaż część wiernych mogła przyjść na Mszę świętą. Uruchomiliśmy specjalną platformę z rejestracją miejsc na celebracje liturgiczne. Na dzień dzisiejszy pierwsze wolne miejsca można znaleźć dopiero 16 lutego” – wskazuje.

Liczba osób, które mogą na raz przebywać w sklepach, jest obecnie w Belgii przeliczana na podstawie metrażu. W przypadku wielkich marketów może to być nawet 550 osób.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl