Będzie projekt ws. przedstawicielstwa opiekuńczego?

Fundacja na rzecz Bezpiecznego Obrotu Prawnego zabiega o wprowadzenie tzw. przedstawicielstwa opiekuńczego. Przedstawiła ona projekt noweli Kodeksu rodzinnego zakładający takie rozwiązanie. Po wyborach będzie apelować do Sejmu o podjęcie prac nad projektem informuje dziennik „Rzeczpospolita”.

Przedstawicielstwo opiekuńcze umożliwi starszej osobie wyznaczenie pełnomocnika do prowadzenia jej spraw, gdy np. zachoruje. Mógłby być to ktoś m.in. z rodziny, jednak najpierw potrzebna jest zgoda konkretnej osoby.

Pełnomocnik osoby starszej byłby decyzyjny ws. majątku, pochówku czy wynajmu mieszkania. Wszystko zapisane byłoby w umowie notarialnej. O działaniach wykraczających poza umowę decydowałby sąd opiekuńczy.

W ocenie prof. Grażyny Ancyparowicz, socjologa, jest to dobre rozwiązanie, jednak ważne jest ustalenie zakresu obowiązków pełnomocnika.

– Dlatego, że pełnomocnik nie jest upoważniony do wszystkich czynności prawnych w imieniu osoby, która mu udzieliła takiego pełnomocnictwa, tylko to są ściśle określone sytuacje. Natomiast bardzo ważna jest taka instytucja np. w przypadku, kiedy ktoś znajdzie się w szpitalu. W tej chwili mamy tak fatalnie skonstruowane prawo, które dotyczy relacji pomiędzy pacjentem, lekarzem i rodziną, że jeśli pacjent ma np. zaburzenie świadomości, to rodzina absolutnie nie ma możliwości, żeby uzyskać jakieś informacje – zwraca uwagę profesor.

Pełnomocnictwo osób starszych funkcjonuje m.in. w Niemczech, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl