fot. PAP/Marcin Bielecki

Będzie łatwiej o prawo jazdy

Koniec z wielokrotnym oblewaniem kursantów na egzaminach – zapowiada resort infrastruktury. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przygotował zmiany dla kandydatów na kierowców i tych, którzy już jeżdżą – czytamy w czwartkowym wydaniu „Rzeczypospolitej”.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk chce zabrać egzaminy na prawo jazdy wojewódzkim ośrodkom ruchu drogowego (WORD) i oddać egzaminatorom zatrudnionym przez wojewodę – podaje czwartkowa „Rzeczpospolita”.

Pozwoli też kursantom na doskonalenie jazdy w towarzystwie opiekuna. Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmianę przepisów także dla obecnych kierowców. Chce zrezygnować z kart pojazdu i nalepek kontrolnych. Nie trzeba będzie też wymieniać tablic rejestracyjnych po kupnie używanego auta z innej miejscowości – dodaje gazeta.

Jak wyjaśnia „Rz”, celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa ruchu i wyników egzaminów na prawo jazdy.

A jest co poprawiać: zdaje średnio 35 proc. kandydatów (ponad 33 tys. miesięcznie). Najlepsze wyniki z jazdy są w WORD w Ostrołęce, najgorsze w Koszalinie. Różnice są znaczne, więc kursanci uważają, że WORD-y często nabijają sobie dochody poprawkami – pisze „Rz”.

Mariusz Sztal, wieloletni egzaminator w Warszawie, podkreśla w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że nie ma realnej oceny pracy instruktorów. Liczy się więc zdawalność. „A to wypadkowa wielu czynników” – mówi. I wylicza: predyspozycje zdającego, infrastruktura drogowa, sytuacja na drodze, a nawet to, czy kursant był wyspany.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl