fot. flickr.com

Będzie kierunkowa uchwała ws. budowy Centralnego Portu Lotniczego

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały ws. budowy Centralnego Portu Lotniczego – poinformował wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Uchwała zostanie później przedłożona rządowi. Komitet zajmował się tą sprawą podczas wczorajszego posiedzenia.

Dokument – jak wyjaśnia wiceminister Jerzy Szmit – ma wskazywać m.in. podmioty odpowiedzialne za poszczególne etapy budowy Centralnego Portu Lotniczego, podmioty kierujące przygotowaniami do nich i formę prowadzenia prac.

Przed wybudowaniem Centralnego Portu Lotniczego, potrzeba jednak jeszcze szeregu działań, które umożliwią sprawne funkcjonowanie systemu lotnisk naszego kraju po tym, jak Port zacznie działać. O szczegółach mówi wiceszef resortu infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.

Budowa Centralnego Portu Lotniczego potrwa – według różnych ocen ekspertów – od 10 do 15 lat. Jest to okres, w którym musimy przystosować dziś działające lotniska, a przede wszystkim lotnisko Chopina w Warszawie i lotnisko w Modlinie do wzrastającego ruchu lotniczego. To już podjęliśmy i rozpoczęliśmy te prace w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa oraz w Ministerstwie Obrony Narodowej, które też jest współudziałowcem lotniska w Modlinie. Dziś odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Musimy skoordynować działanie obu lotnisk (lotniska Chopina i lotniska w Modlinie). Drugi obszar działania to jest podnoszenie przepustowości obu lotnisk –  tłumaczył wiceminister.

Rządowa Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju przewiduje do 2020 r. prowadzenie analiz dotyczących CPL, podjęcie decyzji o jego budowie lub przypisanie jego funkcji istniejącemu już portowi lotniczemu po jego rozbudowie.

Do 2030 r. przewiduje się z kolei podejmowanie działań wspierających rozwój sektora transportu lotniczego w zakresie m.in. polepszenia przepustowości.

RIRM

drukuj