fot. PAP

Będą wyższe kary dla pijanych kierowców?

Większość klubów popiera projekt PiS zaostrzający kary dla pijanych kierowców. Tylko Twój Ruch nie opowiedział się w Sejmie za skierowaniem do komisji projektu noweli Kodeksu karnego.

Projekt PiS zaostrza kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz wprowadza możliwość konfiskaty samochodu. W przypadku prowadzących pojazdy w stanie nietrzeźwości lub odurzenia, kara miałaby wynieść do 15 lat pozbawienia wolności.

PiS chce ponadto zniesienia możliwości zawieszania kary pozbawienia wolności dla sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, spowodowanych w stanie nietrzeźwości lub odurzenia.

Do tej pory żadne apele na niewiele się zdały. Jest konieczność zastanowienia się, jakie podjąć działania, które byłyby na tyle mocne, że osoby decydujące się na wejście do samochodu, gdzie kierowca jest pod wpływem alkoholu, żeby także była rozważana ich współodpowiedzialność, bo za duża jest w naszym społeczeństwie tolerancja. Chodzi o to, żeby w jakichś sposób doprowadzić do tego, żeby taka tolerancja występowała w mniejszym zakresie – podkreślił poseł Krzysztof Tchórzewski, były wiceminister transportu i gospodarki.

Z projektem PiS nie zgadza się wiceminister sprawiedliwości Jerzy Kozdroń.

Powiedział on, że nie wystarczy zaostrzyć kary dla pijanych kierowców. Należy – jak dodał – dbać o to, żeby te kary były skuteczne.

RIRM

drukuj