Banki żywności pełne warzyw i owoców

Na terenie naszego kraju działa 31 banków żywności. Większość z nich pełna jest owoców i warzyw, a wszystko z powodu rosyjskiego embarga. Rolnicy i sadownicy, którzy decydują się na przekazanie owoców i warzyw objętych zakazem mogą liczyć na rekompensaty.

Do poznańskiego banku żywności trafiło już ponad 200 ton warzyw i owoców.

– Największą partię stanowią jabłka. Były też śliwki, kapusta, marchew. To jest ten asortyment, który do Poznania trafia najczęściej – powiedziała Katarzyna Bielawska, dyrektor banku żywności w Poznaniu.

Nie ma dnia, żeby ktoś nie dzwonił z pytaniem czy może przywieźć owoce i warzywa objęte embargiem. Na razie żywność do tego magazynu jest jeszcze przyjmowana. Ale w innych bankach żywności czasem odmawiają.  Co się dalej dzieje z tymi produktami? Przekazywane są do szkół, domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej i instytucji charytatywnych.

– Do banku żywności w Poznaniu przyjeżdżamy regularnie dwa razy w miesiącu i odbieramy transport żywności, który trafia do ośrodka wspomagania dziecka i rodziny w Kołaczkowie – poinformowała Ewa Kruszyńska.

Każda partia jest skrupulatnie sprawdzana, bo jabłka muszą być dobrej jakości.

– Dzisiaj przyjęliśmy jabłka. Na zewnątrz już czekają organizacje pomocowe, które będą dystrybuować je wśród swoich podopiecznych – dodała Katarzyna Bielawska.

Po warzywa i owoce mogą się zgłaszać tylko przedstawiciele stowarzyszeń czy fundacji. Nie mogą tego robić osoby indywidualne. Organizacje, które chcą bezpłatnie otrzymać, wycofane z rynku, produkty żywnościowe muszą złożyć wniosek do Agencji Rynku Rolnego. Agencja będzie także wypłacać pieniądze rolnikom z tytułu rekompensat.

– Właściwie na tym etapie powinniśmy mówić o powiadomieniach, ponieważ wnioski będą składane dopiero po pozytywnej kontroli, która odbędzie się u rolnika, ogrodnika. Wtedy to ostatecznie wypełnia wniosek o płatność – powiedział Andrzej Bobrowski, dyrektor Agencji Rynku Rolnego w Poznaniu.

Do wielkopolskiego oddziału wpłynęło ponad 1000 podań o zwrot pieniędzy. W Polsce działa 31 banków żywności. Instytucje te przyjęły już 1700 ton owoców i warzyw objętych embargiem.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl