fot. pixabay.com

Bank centralny Hiszpanii: Dług publiczny osiągnął rekordowy poziom 1,52 bln euro

Dług publiczny Hiszpanii osiągnął nienotowany wcześniej poziom 1,52 bln euro – powiadomił w piątek bank centralny tego kraju (Banco de Espana). Z opublikowanego na stronie instytucji raportu wynika, że w okresie od lutego 2022 roku do lutego 2023 roku zadłużenie publiczne Hiszpanii wzrosło o blisko 80 mld euro, czyli o 5,4 procent.

W ujęciu miesięcznym, czyli w porównaniu do stycznia 2023 roku, zadłużenie publiczne zwiększyło się w lutym br. o ponad 30,2 mld euro.

Bank centralny Hiszpanii wyjaśnił, że rekordowe zadłużenie publiczne to rezultat nienotowanego w dotychczasowej historii kraju długu administracji państwowej, który w lutym br. sięgnął 1,35 bln euro. To o 6,9 proc. więcej, niż w lutym 2022 roku.

Banco de Espana sprecyzował, że rekordowy dług publiczny jest konsekwencją „większych wydatków i niższych wpływów administracji państwowej, wspólnot autonomicznych oraz gmin”.

W komunikacie podano, że wartość zadłużenia publicznego Hiszpanii w stosunku do PKB zostanie przedstawiona w raporcie w maju. Na koniec 2022 roku dług publiczny stanowił 113,2 proc. hiszpańskiego PKB.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl