fot. facebook.com/Witek Szmidtke

Banino upamiętni mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej

W sobotę 7 maja 2022 roku w Baninie odbędzie się uroczyste upamiętnienie mieszkańców zamordowanych podczas II wojny światowej. Zostanie odsłonięty obelisk oraz tablica, na której uwieczniono nazwiska ofiar reżimu hitlerowskiego i stalinowskiego.

Sobotnia uroczystość rozpocznie się o godzinie 14.00 od uroczystej Mszy św. w kościele w Baninie. Później nastąpi odsłonięcie obelisku oraz specjalnej tablicy z nazwiskami mieszkańców Banina, a także okolic, którzy ponieśli śmierć przez  oprawców dwóch reżimów. Jak zaznaczył dr Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, to „rozmowy z ludźmi, znakomicie pamiętającymi czasy II wojny światowej, stoją u podstaw powstania obelisku poświęconego tym, których śmierć dosięgła najczęściej bardzo daleko od rodzinnej ziemi”.

Jednak gruntowne rozpoznanie wojennych losów mieszkańców dawnej gminy Banino, a jeszcze ściślej: terenu obecnej parafii Banino, rozpoczęło się podczas prac nad książką „Banino – dzieje dramatyczne i piękne” wydanej w 2018 roku, a sfinalizowane zostało w roku ubiegłym i bieżącym wydaniem dwóch publikacji książkowych połączonych wspólną częścią tytułu „Wòjnowé wspòmnienia” – dodał.

Pretekstem do spotkania i upamiętnienia osób, które zginęły podczas wojny jest również prezentacja kolejnej książki o losach mieszkańców wspomnianych terenów. Ta część odbędzie się w Sali Kultury w Baninie. Książka została wydana pt. „Tu może być twoja śmierć”.

Tu mòże bëc twòja smierc” – dokładnie tak w oryginalnej kaszubskiej wersji brzmi zdanie wypowiedziane przez jednego z bohaterów moich rozmów z Gminy Żukowo, które stało się tytułem dziś promowanej książki. Tenże bohater-żołnierz przeżył i dożył aż do 2013 roku, wielu innych nie miało tego szczęścia – wskazał dr Eugeniusz Pryczkowski.

Wyjaśnił również, że „źródłem wiedzy na temat pomordowanych osób z terenu obecnej parafii Banino była przede wszystkim pamięć seniorów z tego obszaru, zazwyczaj ściśle związanych rodzinnie z ofiarami”.

Badania weryfikowano w księgach metrykalnych Matarni i Żukowa oraz w dostępnych publikacjach książkowych. Materiały pozyskiwano także w Państwowym Archiwum Naukowym Oddział w Gdyni oraz Gdańskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Ich efekty poddano szerokiej konsultacji społecznej – podkreślił wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego.

Na zakończenie uroczystości zostaną wręczone medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

radiomaryja.pl/Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl