B. Szydło: 6 proc. PKB na ochronę zdrowia to bardzo duże pieniądze

6 proc. PKB na ochronę zdrowia to bardzo duże pieniądze, które pomogą służbie zdrowia – powiedziała premier Beata Szydło. Prezes Rady Ministrów mówiła o zwiększeniu finansowania opieki zdrowotnej podczas spotkania z mieszkańcami Siedlec.

Słowa te padły w czasie, gdy trwa protest głodowy młodych lekarzy. Jednym z postulatów protestujących jest skokowy wzrost środków na lecznictwo.

Rząd przyjął na początku tygodnia projekt zwiększający nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. Ma to nastąpić do 2025 roku. Rozwiązanie nie satysfakcjonuje medyków.

– To są bardzo duże pieniądze. To są środki, które trafią do Was, do wszystkich pacjentów, do nas wszystkich. Będą nie tylko przekładały się na polepszenie leczenia, na to, żeby dostępność usług medycznych była większa, żebyśmy mogli wreszcie powiedzieć o tym, że zniknęły kolejki, żeby każdy, kto musi skorzystać z pomocy specjalisty, mógł taką pomoc szybko otrzymać. To oczywiście przełoży się również na wynagrodzenia dla pracowników oraz na przygotowanie młodych adeptów służby zdrowia – wskazała premier Beata Szydło.

Lekarze rezydenci, którzy prowadzą protest głodowy od początku października, chcą zwiększenia środków do 6,8 proc. w ciągu trzech lat. Młodzi medycy wymagają również podwyższenia wynagrodzeń do 1,05 średniej krajowej. 

Protesty głodowe są prowadzone m.in. w Warszawie, Szczecinie, Łodzi, Gdańsku i Krakowie.

RIRM

drukuj