fot. wpolityce.pl

B. Święczkowski o wniosku ws. wotum nieufności wobec Ziobry: Jest całkowicie polityczny

Uważam ten wniosek (ws. wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – PAP) za całkowicie polityczny – ocenił w środę Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego.

Bogdan Święczkowski taką opinię wyraził podczas debaty na posiedzeniu komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która w środę zajęła się zaopiniowaniem poselskiego wniosku o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Złożyli go posłowie klubu PO-KO.

Uważam ten wniosek za całkowicie polityczny. Na pewno w zakresie prokuratury (….) jest całkowicie niezasadny, opary na całkowicie błędnych przesłankach, niewiedzy, niechęci poznania tej wiedzy„– powiedział prokurator.

Bogdan Święczkowski podkreślił, że „decyzja z 2016 roku polskiego parlamentu, o połączniu urzędu prokuratura generalnego i ministra była jak najbardziej słuszna i zasadna”.

W jego ocenie spowodowało to gwałtowny postęp w intensywności i szybkości działań prokuratury. Wskazał, że na przykład „w 2015 roku prokuratorzy wszczęli 55 tys. śledztw i dochodzeń. W 2018 roku już prawie 700 tys. W 2015 roku zakończyliśmy 830 tys. postepowań, a 2018 roku milion siedemdziesiąt sześć tysięcy”.

PAP/RIRM

drukuj