fot. PAP/Paweł Supernak

B. Spychalski: Wniosek Śpiewaka o ułaskawienie – przekazany do Prokuratora Generalnego; prezydent czeka na opinię

Zgodnie ze standardową procedurą wniosek Jana Śpiewaka o ułaskawienie został przekazany do Prokuratora Generalnego, który teraz zbiera informacje w sprawie i następnie przedstawi prezydentowi swoją opinię – powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Jan Śpiewak został w połowie grudnia prawomocnie uznany przez Sąd Okręgowy w Warszawie za winnego zniesławienia mec. Bogumiły Górnikowskiej. 23 grudnia ubiegłego roku aktywista złożył w Kancelarii Prezydenta wniosek o ułaskawienie.

PAP zapytała rzecznika prezydenta, na jakim etapie jest rozpatrywanie wniosku Śpiewaka. Błażej Spychalski odparł, że zgodnie z procedurą wniosek Śpiewaka został przekazany do Prokuratora Generalnego.

„To jest standardowa procedura trybu prezydenckiego, taka jak w innych przypadkach – czyli Prokurator Generalny zbiera teraz informacje i przedstawi je prezydentowi, jak tylko je zbierze, czyli (przedstawi) opinie” – powiedział Spychalski.

Jan Śpiewak krytykował publicznie Górnikowską w związku z reprywatyzacją jednej z kamienic w Warszawie i jej działalnością z lat 2008-2011, kiedy była kuratorem właściciela budynku, który – jak się okazało – nie żył od 1959 roku.

W sprawie Śpiewaka sąd okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu rejonowego, który w styczniu nakazał działaczowi zapłatę 5 tys. zł grzywny i 10 tys. zł nawiązki na rzecz Górnikowskiej.

PAP

drukuj