B. Kempa: rządy PO-PSL to czas zaniechania obowiązków

Audyt rządów PO-PSL wykazał zaniechania obowiązków i przekroczenia uprawnień – przyznała szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa. Nie wykluczyła, że po zakończeniu audytu zostaną skierowane odpowiednie wnioski.

Dopytywana, o szczegóły minister Kempa odpowiedziała w „KontrwywiadzieRMF” na antenie radia RMF FM, że w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozważa „możliwość, aby pewne wnioski skierować. Do prokuratury? Jeszcze chwilkę”.

Zapytana czy chodzi o wnioski do prokuratury – wskazała, że  potrzeba jeszcze czasu. Dodała, jednak że są przesłanki, by niektóre sprawy rozważać w kategorii zaniechania obowiązków.

– Wszyscy ministrowie, którzy zebrali informacje, będą musieli ten materiał ocenić. W tej chwili jest to w trakcie procedowania. Jeżeli grozi nam zwrot środków unijnych z powodu ich – można powiedzieć – opieszałości w wykonywaniu różnego rodzaju procedur, skoro zwlekano z wydaniem kilkuset aktów prawnych tak, jak jest w przypadku ministra środowiska, to też kilka innych takich elementów, o których można by mówić przez cały dzień. To są elementy, które wskazują na to, czy rozważać to w kategorii zaniechania obowiązków czy też przekroczenia uprawnień – mówiła minister Beata Kempa.

Szczegóły audytu mamy poznać w ciągu najbliższych dni. Dziś rząd podsumowuje 100 dni urzędowania gabinetu premier Beaty Szydło.

Opozycja ocenia pierwsze 100 dni rządów PiS jako zły czas dla Polski. PO twierdzi, że było to „100 dni niespełnionych obietnic”. Nowoczesna z kolei podkreśla, że to „najtrudniejsze sto dni polskiego rządu od 1989r.”.

Początkowy etap sprawowania władzy przez PiS był bardzo wymagający, ze względu na duże oczekiwania społeczne – wskazuje politolog dr Arkady Rzegocki.

– Po ośmiu latach rządów PO-PSL, kiedy nie było zbyt wielu ambitnych projektów, a wiele założeń było później nierealizowanych, opinia publiczna i duża część wyborców oczekiwała, że ten rząd będzie się różnił w swojej aktywności i rzeczywiście te nadzieje zostały spełnione. Były to trudne dni, ponieważ, z jednej strony, mieliśmy bardzo szybko próbę realizacji ważniejszych obietnic wyborczych. Z drugiej strony, mieliśmy bardzo duży atak opozycji, bardzo mocny. Spora część energii poszczególnych ministrów i pani premier musiała iść w stronę obrony rzeczy oczywistych – zwraca uwagę dr Arkady Rzegocki.

Ekspert dodaje, że najważniejszą cechą charakterystyczną dotychczasowych rządów Prawa i Sprawiedliwości jest aktywność i dynamika we wprowadzaniu zmian.

Oprócz premier Beaty Szydło, 100 dni rządu – na specjalnych konferencjach prasowych – podsumowują dziś poszczególni ministrowie.

RIRM

drukuj