fot. pixabay.com

Australia zawiesiła współpracę wojskową z Birmą

Australia zawiesiła w niedzielę współpracę wojskową z Birmą min. z powodu aresztowania przez jej władze wojskowe obywatela Australii profesora Seana Turnella , doradcy ds. polityki gospodarczej rządu Aung San Suu Kyi obalonego w wyniku przewrotu wojskowego 1 lutego.

Minister spraw zagranicznych Marise Payne powiedziała w poniedziałek, że australijscy dyplomaci mieli dostęp do doradcy ds. polityki gospodarczej aresztowanego rządu Birmy, Seana Turnella, tylko dwa razy, odkąd został zatrzymany na początku lutego.

„Nadal bezwzględnie wzywamy do uwolnienia profesora Seana Turnella” – powiedział Payne w wywiadzie dla Australian Broadcasting Corp.

Turnell został zatrzymany w ciągu kilku tygodni po przybyciu z Australii do Rangun, gdzie podjął pracę jako doradca rządu Aung San Suu Kyi.

Australia ogłosiła w niedzielą wieczorem, że zawiesiła program szkolenia obronnego z Birmą o wartości około 1,5 miliona dolarów australijskich (1,2 miliona dolarów USA) na pięć lat. Program, jak twierdzi australijski rząd, był ograniczony do obszarów niezwiązanych bezpośrednio z walką zbrojną, takich jak np. szkolenie żołnierzy w języku angielskim czy przygotowania do zwalczania klęsk żywiołowych.

Zwolnione środki zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną, z dala od obecnych władz Birmy i podmiotów z nimi powiązanych. Australia skupi się na potrzebach najbardziej narażonych i biednych ludzi w Birmie, szczególnie na muzułmanach z ludu Rohingja, poddawanych czystkom etnicznym, i innych mniejszościach etnicznych powiedziała Payne.

Australia nałożyła wcześniej sankcje, w tym embargo na broń i sankcje wobec kilku osób, które uczestniczyły w zamachu stanu. Payne powiedział, że sankcje te będą nadal poddawane przeglądowi.

Australia wezwała również do uwolnienia Aung San Suu Kyi, prezydenta Win Myint i pozostałych polityków, którzy zostali wbrew prawu aresztowani podczas przewrotu wojskowego 1 lutego.

PAP

drukuj