fot. flickr.com

Australia anulowała co najmniej 800 wiz cudzoziemcom – przestępcom

W 2018 Australia anulowała wizy co najmniej 800 cudzoziemcom, którzy popełnili poważne przestępstwa, takie jak morderstwo, gwałt, napad z bronią w ręku, pedofilia, przemoc w rodzinie – podał portal news.com.

„Nie ma miejsca w naszym kraju dla ludzi, którzy tu przyjeżdżają, by krzywdzić Australijczyków” – powiedział Peter Dutton, minister spraw wewnętrznych.

„Witamy ludzi z całego świata, ale ci nieliczni, którzy sądzą, że mogą mieszkać w Australii i angażować się w działalność przestępczą, muszą wiedzieć, że nie zostaną (tu) długo” – dodał Peter Dutton.

Unieważniono wizy osobom, które popełniły ciężkie przestępstwa – w tym 13 morderstw, 125 napaści i 56 rozbojów z użyciem broni – poinformowało w poniedziałek w oświadczeniu ministerstwo spraw wewnętrznych.

W całkowitej liczbie cudzoziemców, którzy już zostali lub będą deportowani, ok. 100 osób jest zamieszanych w przestępstwa seksualne wobec dzieci, pornografię lub wykorzystywanie dzieci, kolejne 53 osoby zostały skazane za przemoc domową i 34 za gwałt.

Jak podało EFE, w ostatnich pięciu latach liberalno-narodowy rząd koalicyjny anulował wizy 4150 cudzoziemcom, którzy popełnili poważne przestępstwa.

Rząd federalny w październiku ub. roku przedstawił w parlamencie projekty ustaw, których przyjęcie mogłyby doprowadzić do tego, że jeszcze więcej obcokrajowców popełniających przestępstwa będzie zagrożonych deportacją.

Od 2014 r. prawo australijskie zezwala na anulowanie wiz obcokrajowcom, którzy zostali skazani na 12 lub więcej miesięcy więzienia.

PAP/RIRM

drukuj