fot. flickr.com

Australia uznała Jerozolimę Zachodnią za stolicę Izraela

Australia uznała Jerozolimę Zachodnią za stolicę Izraela. Australijskie władze mają także nadzieję na sukces bliskowschodnich negocjacji pokojowych. 

Status Jerozolimy jest jedną z głównych przeszkód w zawarciu porozumienia pokojowego między Izraelem a Palestyńczykami. Izrael uznaje całe miasto – w tym zajętą w 1967 r. jego wschodnią część – za swoją stolicę. Palestyńczycy, mając szerokie poparcie międzynarodowe, chcą, żeby Jerozolima Wschodnia była stolicą ich przyszłego państwa, które ma obejmować także Zachodni Brzeg Jordanu i Strefę Gazy. Negocjacje pokojowe załamały się jednak w 2014 roku.

Z kolei premier Izraela Benjamin Netanjahu próbuje zachęcać inne państwa do przeniesienia ambasad do Jerozolimy. Australijski premier Scott Morrison oświadczył teraz, że Australia uznała Jerozolimę Zachodnią – jako siedzibę Knesetu i wielu instytucji rządowych – za stolicę Izraela.

 – Zachodnia Jerozolima jest stolicą Izraela i z niecierpliwością czekamy na przeniesienie naszej ambasady do Zachodniej Jerozolimy, gdy będzie to możliwe, i po ostatecznym ustaleniu statusu – powiedział Scott Morrison. 

Premier Australii podkreślił, że wspiera ona dwupaństwowe rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego.

– Ponadto, uznając nasze zaangażowanie w rozwiązanie dwupaństwowe, rząd australijski postanowił również zaakceptować aspiracje narodu palestyńskiego do przyszłego państwa ze stolicą we Wschodniej Jerozolimie – dodał Scott Morrison.

Szef australijskiego rządu zapowiedział, że w najbliższym czasie jego kraj otworzy w Jerozolimie Zachodniej biuro ds. obrony i handlu.

Przed rokiem prezydent Donald Trump podjął decyzję o uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesieniu tam amerykańskiej ambasady. To jednak wywołało gniew Palestyńczyków, protesty w świecie arabskim i niezadowolenie wielu państw świata.

USA przeniosły swoją ambasadę z Tel Awiwu do Jerozolimy w maju 2018 r. Wkrótce to samo zrobiły Gwatemala i Paragwaj. Ten ostatni kraj we wrześniu cofnął swoją decyzję, za co w odwecie Izrael zamknął ambasadę w Asuncion.

TV Trwam News/RIRM

drukuj