Australia i Nauru zawarły umowę o bezpieczeństwie w celu powstrzymywania wpływów Chin w regionie
Australia zawarła w poniedziałek umowę gospodarczą i dotyczącą bezpieczeństwa z wyspiarskim krajem Nauru na Pacyfiku. Przyjęcie porozumienia służy powstrzymywaniu rosnących wpływów Chin w tym regionie – podała agencja Reutera.
Australijski rząd otrzymał prawo weta wobec chińskiego zaangażowania w dziedzinach m.in. bankowości i telekomunikacji na Nauru. Mieszkańcy wyspy oddalonej o 42 km od równika otrzymają bezpośrednie wsparcie do budżetu w wysokości 64 mld dolarów amerykańskich w ciągu pięciu lat oraz ponad 25 mld dolarów amerykańskich na wzmocnienie bezpieczeństwa państwa.
Zgodnie z nowym traktatem Nauru musi powiadomić Australię i uzyskać od niej zgodę, zanim np. chińskie okręty wojenne skorzystają z jego głównego portu, który został niedawno zmodernizowany przez chińską firmę państwową.
To drugie porozumienie dotyczące bezpieczeństwa zawarte w ostatnim czasie przez Australię z władzami wysp na Pacyfiku – w 2023 roku podpisano pakt z Tuvalu, państwem składającym się z archipelagu wysp na Oceanie Spokojnym, położonym na północ od Fidżi.
Zaniepokojenie Canberry ambicjami Pekinu dotyczącymi wpływów na pacyficznych wyspach wzrosło po tym, gdy w 2022 r. Wyspy Salomona zawarły z Chinami porozumienie o bezpieczeństwie. Od 2019 r. trwa ocieplanie stosunków ChRL z Kiribati. Ponadto we wrześniu 2024 r. Chiny przeprowadziły test międzykontynentalnego pocisku balistycznego z atrapą głowicy bojowej, który spadł na wodach Oceanu Spokojnego.
PAP