Atak na pałac prezydencki w Kabulu

Atak samobójczy, przeprowadzony we wtorek rano przez talibskich rebeliantów na pałac prezydencki i inne obiekty w centrum Kabulu, zakończył się – poinformował szef policji w stolicy Afganistanu. Wszyscy zamachowcy zginęli. 

Według źródeł w kancelarii prezydenta Afganistanu Hamida Karzaja nie ma już niebezpieczeństwa na terenie pałacu.

Do ataku doszło o godz. 6.30 (godz. 4 czasu polskiego), gdy co najmniej trzech zamachowców w samochodzie wyładowanym materiałami wybuchowymi podjechało niedaleko siedziby prezydenta oraz hotelu Ariana, gdzie mieści się główna kwatera CIA w Afganistanie.

Szef kabulskiej policji Mohammad Ajub Salangi poinformował, że napastnicy mieli fałszywe identyfikatory. Gdy chcieli przedostać się przez punkt ochrony, nie zostali wpuszczeni przez strażników. Wtedy – według AFP – jeden z zamachowców wyszedł z samochodu i zaczął strzelać; następnie pojazd eksplodował.

Według agencji Reuters i AP w rejonie wschodniej bramy pałacu nastąpiło siedem bądź osiem wybuchów, a potem przez co najmniej 45 minut słychać tam było wymianę ognia z broni strzeleckiej.

Atak rozpoczął się w czasie, gdy pod pałacem gromadzili się dziennikarze na zapowiedzianą konferencję prasową prezydenta Karzaja. Nie wiadomo, czy był on wtedy na terenie pałacu.

W poniedziałek w Kabulu doszło do spotkania szefa afgańskiego państwa ze specjalnym wysłannikiem USA do Afganistanu i Pakistanu Jamesem Dobbinsem, odpowiedzialnym m.in. za negocjacje z talibami w celu przywrócenia nadziei na ożywienie rozmów pokojowych, zamrożonych protestami władz w Kabulu w związku z otwarciem biura talibów w Dausze.

PAP/RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl