PAP/EPA

Armia Iranu: Jeśli przywódca wyda rozkaz, nie będzie w kraju miejsca dla uczestników zamieszek

Dowódca sił lądowych armii Iranu generał Kiumars Heydari powiedział w środę, że jeżeli przywódca Iranu wyda stosowny rozkaz, nie będzie w kraju miejsca dla uczestników zamieszek – poinformowała w środę agencja Reutera.

„Nie będzie dla nich miejsca, jeśli najwyższy przywódca kraju ajatollah Ali Chamenei zarządzi ostrzejsze rozprawienie się z ogólnokrajowymi protestami” – zagroził generał Heydari.

W wtorek agencja Reutera poinformowała, że irańscy parlamentarzyści domagają się surowych kar, z karą śmierci włącznie, dla organizatorów protestów, które rozpoczęły się we wrześniu po śmierci młodej Kurdyjki Mahsy Amini. Dziewczyna została zatrzymana przez policję obyczajową z powodu „lekceważącego podejścia” do zasad ubioru, który obowiązuje kobiety w Iranie, wskutek czego w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach zmarła na komisariacie.

Są to największe protesty w Iranie od wielu lat. Agencja Reutera poinformowała we wtorek, powołując się na niezależną irańską agencję informacyjną HRANA, że do ubiegłej soboty w zamieszkach zginęło 318 protestujących, w tym 49 nieletnich. Zginęło też 38 funkcjonariuszy irańskich formacji militarnych.

Media państwowe w Iranie informowały natomiast w ubiegłym miesiącu, że zginęło 46 przedstawicieli struktur siłowych, lecz nie podały szacunkowych nawet danych o liczbie zabitych protestujących. Władze wysunęły również oskarżenia wobec Stanów Zjednoczonych o podsycanie niepokojów.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl