fot. By original work by User:Stratocles; facelift by ChNPP - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128349365

Armenia: jedyna w kraju elektrownia jądrowa wyłączona przez uderzenie pioruna

Uderzenie pioruna spowodowało wyłączenie elektrowni jądrowej Metsamor, oddalonej o ok. 25 kilometrów od stolicy Armenii, Erywania – poinformował rząd, cytowany dziś przez Reutersa. To jedyna siłownia atomowa w tym kraju.

Na skutek uderzenia pioruna, do którego doszło w piątek wieczorem, „systemy bezpieczeństwa przełączyły się w tryb awaryjnego wyłączenia elektrowni” – poinformowało armeńskie Ministerstwo Administracji Terytorialnej i Infrastruktury. Obiekt odłączono od sieci – dodano.

Resort podał, że pracownicy elektrowni obecnie pracują nad jej ponownym uruchomieniem.

Metsamor podlega nadzorowi rządu w Armenii.

Obecnie pracuje jeden z dwóch reaktorów elektrowni, uruchomiony w 1976 roku. Metsamor jest producentem ok. 35 proc. energii elektrycznej w Armenii.

PAP

drukuj