ARiMR wesprze rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie

Ruszają kolejne formy wsparcia dla rolników. ARiMR od dziś będzie przyjmować wnioski od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie.

W tegorocznej edycji podwyższono kwotę premii dla młodych gospodarzy do 150 tys. zł. Będzie ona przyznawana w dwóch transzach – najpierw 120 tys. zł, a następnie – po realizacji biznesplanu – 30 tys. zł.

O pomoc finansową mogą ubiegać się osoby, które nie ukończyły 40 lat, posiadają gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha i rozpoczęli w nim działalność rolniczą maksymalnie 2 lata przed dniem złożenia wniosku.

Jeżeli chodzi o restrukturyzację małych gospodarstw, w tegorocznym naborze zniesiono wymóg podleganiu ubezpieczeniu w KRUS przed złożeniem wniosku. – mówi rzecznik ARiMR Paweł Mucha.

– Jeżeli rolnik nie jest ubezpieczony w KRUS, to nic w w tegorocznym naborze nie przeszkadza, bo w tegorocznym naborze zniesiono wymóg podlegania ubezpieczeniu KRUS przed złożeniem wniosku o przyznanie pomocy na restrukturyzację małych gospodarstw. Mówimy tu też o kolejnym naborze, który będzie realizowany od 31 maja do 29 czerwca. To ważna informacja dla rolników – podkreśla Paweł Mucha.

Z kolei jutro rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie. To jednorazowa, zryczałtowana płatność, która ma zrekompensować koszty zasadzenia lasu oraz jego ochronę.

Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie internetowej oraz w oddziałach ARiMR.

RIRM

drukuj