fot. TT/ARiMR_GOV_PL

ARiMR rozpoczyna nabór wniosków o dofinansowanie ochrony wód przed azotanami

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o rozpoczęciu przyjmowania wniosków na dofinansowanie inwestycji, mających chronić wody przed zanieczyszczeniem azotanami, pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Pomoc jest finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a wnioski można składać od wtorku 29 grudnia 2020 r. do 26 lutego 2021 r.

Jak sprecyzowała Agencja, wsparcie adresowane jest do gospodarstw prowadzących chów lub hodowlę zwierząt. Jednak o pomoc nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk oraz trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.

Maksymalnie na jedno gospodarstwo można otrzymać 100 tys. zł. Pomoc przyznawana jest w formie refundacji 50 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych na inwestycję i 60 proc. w przypadku młodego rolnika.

Jak wskazuje ARiMR, dofinansowanie może być przeznaczone na poprawę warunków gromadzenia przy nawozów naturalnych, a przypadku młodych rolników – także kiszonek. Wsparcie można otrzymać m.in. na koszty budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, jak również zakupu nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych.

PAP

drukuj